Rehn wzywa inwestorów do wsparcia restrukturyzacji greckiego długu

PAP
opublikowano: 08-03-2012, 07:13

Komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn wezwał w środę prywatnych inwestorów do udziału w restrukturyzacji greckiego długu ostrzegając, że warunki oferty nie będą już korzystniejsze a a alternatywą jest kolejny kryzys. Ostateczny termin, przed którym inwestorzy muszą zgłosić gotowość do wzięcia udziału w tym programie, mija w czwartek o godz. 21.

Grecja wezwała prywatnych właścicieli jej obligacji, u których jest zadłużona na ok. 206 mld euro, do wymiany starych obligacji na nowe co będzie wiązać się z nominalną stratą w wysokości 53,5 proc. Jednak analitycy szacują, że strata netto, po uwzględnieniu aktualnej wartości tych papierów, wyniosłaby 73-74 proc. Całkowity dług Grecji przekracza obecnie 350 mld euro.

Jeśli oferta zostanie przyjęta, rządy krajów strefy euro mają udzielać dalszego wsparcia finansowego Grecji do roku 2014. Natomiast w przeciwnym razie, kraje eurolandu wstrzymają dalszą pomoc, co zmusi Grecję do ogłoszenia bankructwa. Wówczas inwestorzy straciliby wszystko.

"Ważne jest aby inwestorzy uznali fakt, iż Europa zaangażowała maksymalne dostępne środki na ten program dobrowolnej wymiany długu oraz, że konieczny jest pełny udział jeśli program (ratowania) Grecji ma posuwać się do przodu" - powiedział Rehn. Dodał, że "udział prywatnego sektora jest niezbędnym elementem zapewnienia stabilizacji greckiego zadłużenia publicznego oraz całej strefy euro" - dodał.

Banki, ubezpieczyciele i fundusze posiadające greckie papiery dłużne warte ok. 84 mld euro - tj. ponad 41,8 proc. prywatnych inwestorów, którzy powinni wziąć udział w restrukturyzacji zadłużenia Grecji - ogłosiły w środę, że zgadzają się na wymianę obligacji.

Ateny ostrzegły wczoraj, że prywatni inwestorzy, którzy nie wezmą udziału w procesie restrukturyzacji greckiego długu nie skorzystają z funduszy, które kraj otrzyma w ramach pakietu pomocowego od międzynarodowych kredytodawców.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane