Reich: Ameryka kieruje się w strone drugiego dna

WST, MerketWatch
opublikowano: 03-06-2011, 09:20

Znany ekonomista Robert Reich twierdzi, że  amerykańska gospodarka kieruje się w stronę drugiego dna recesji gdyż poziom bezrobocia jest nadal bardzo wysoki, rynek nieruchomości praktycznie nadal nie wykazuje pozytywnych symptomów, a ożywienie utknęło w martwym punkcie.

W normalnych warunkach byłby to czas na podjęcie przez rząd federalny śmiałych działań mających na celu wypchnięcie ekonomii z obszaru drugiego dna – tłumaczy Reich w wywiadzie dla The Financial Times.

Teraz jednak nie mamy do czynienia z normalną sytuacją. Ameryka przeszła przez niszczącą recesję, która doprowadziła do gigantycznej dziury w budżecie federalnym – dodaje, Reich, obecnie profesor polityki społecznej na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Amerykańska gospodarka miała rozkwitnąć późną wiosną, ale w ogóle nie rośnie, ocenia Reich. Oczekiwania względem drugiego kwartału nie są dużo lepsze niż anemiczne 1,8 proc. wzrostu PKB w ujęciu annualizowanym w pierwszych trzech miesiącach 2011 r. To nie jest wystarczająca dynamika by przezwyciężyć „zaciekle” wysoki poziom bezrobocia – twierdzi profesor.

Ożywienie utknęło w martwym punkcie – mówi Raich.

Jego zdaniem jest mało prawdopodobne by Ameryka z powrotem weszła w recesję, ale nie można wykluczyć testowania drugiego dna.

W jego opinii, problemem jest przede wszystkim niski poziom konsumpcji i popytu ze strony gospodarstw domowych i zwykłych ludzi.

Podczas gdy duże firmy siedzą na gotówce, m.in. dzięki rządowym programom stymulacyjnym, zaś małe i średnie spółki mają łatwy dostęp do tanich kredytów, konsumenci, którzy stanowią 70 proc. całej gospodarki, nie mogą tak łatwo pożyczać pieniędzy. W rezultacie nie będą kupować na tyle dużo, by rozruszać ponownie gospodarkę – wyjaśnia ekonomista.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, MerketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Reich: Ameryka kieruje się w strone drugiego dna