Reinhart: Hongkong może rozpocząć recesję globalnej gospodarki

opublikowano: 23-08-2019, 07:51

Przedłużające się zawirowania polityczne w Hongkongu mogą okazać się punktem przełomowym dla globalnej gospodarki, uważa Carmen Reinhart, ekonomistka Uniwersytetu Harvarda.

- Szokiem dla globalnego wzrostu, który budzi moje największe obawy w tym momencie, są zwirowania w Hongkongu, które mogą mieć negatywny wpływ na Chiny i generalnie Azję – powiedziała Reinhart.

Zobacz więcej

[FOT. BLOOMBERG]

Podkreśliła, że nie można mówić w tym przypadku tylko o regionalnym zakresie wywołanych skutków, ale skutkach globalnych.

- Dlatego, jeśli mowa o punkcie przełomowym, który mógłby rozpocząć bardzo znaczące globalne spowolnienie, a nawet recesję, to właśnie byłby kandydat – powiedziała ekonomistka.

Podobne co Reinhart obawy dotyczące sytuacji w Hongkongu ogłosił niedawno Eric Rosengren, szef Fed w Bostonie.

- W Hongkongu widać problemy, które mogą rozszerzyć się poza jego granice, na rynki międzynarodowe – powiedział. – To jedno z największych na świecie miast, więc musimy mieć obawy jak to wszystko się potoczy – dodał.

W Hongkongu doszło do fali protestów w związku z próbą wprowadzenia zmian w prawie o ekstradycji. Mieszkańcy państwa-miasta uznali ją za usiłowanie przemycenia ograniczenia względnej niezależności Hongkongu przez Chiny.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA