Rejestracja zbiorów danych osobowych

Michał Serzycki
opublikowano: 28-12-2006, 00:00

Jak zgłosić zbiór danych osobowych do rejestracji?

- Należy złożyć wypełniony formularz. Jego wzór opublikowano w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie wzoru zgłoszenia zbioru danych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych. Jeśli strona działa przez pełnomocnika, to wnioskodawca winien załączyć pełnomocnictwo. Może zostać również wezwany do przedstawienia innych dokumentów (np. odpisu z KRS).

Czy administrator wykorzystujący dane pracowników i innych osób świadczących na jego rzecz usługi na podstawie umów cywilnoprawnych jest zobowiązany do rejestracji tych zbiorów?

- Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy, tych zbiorów obowiązek rejestracji nie dotyczy.

Czy zbiory danych osobowych umieszczone w internecie należy zgłaszać do rejestracji?

- Jeśli z danymi zawartymi w zbiorze może się zapoznać, bez szczególnego nakładu sił i środków, nieograniczony krąg podmiotów, tak jak w internecie, to administrator danych jest zwolniony z obowiązku rejestracji.

Czy spółka zajmująca się prowadzeniem pośrednictwa pracy musi zgłosić swój zbiór danych osobowych do rejestracji?

- Zbiór kandydatów do pracy, administrowany przez ich przyszłego pracodawcę, zwolniony jest z obowiązku jego zgłoszenia do rejestracji na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie danych osobowych. Podmioty zajmujące się pośrednictwem pracy na zlecenie pracodawców są zobowiązane zgłosić zbiór do zarejestrowania.

Czy założyciel portalu internetowego musi zgłosić do rejestracji bazę danych zawierającą nazwiska osób, które zarejestrowały się w portalu?

- Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy, administrator danych zwolniony jest z obowiązku rejestracji zbiorów przetwarzanych w zakresie drobnych bieżących spraw życia codziennego. Zbiór ten służy usprawnieniu, przyspieszeniu działalności administratora. Zwolnienie administratora danych z obowiązku zgłoszenia zbioru do rejestracji nie zwalnia go z innych obowiązków wynikających z przepisów o ochronie danych osobowych.

Czy po zgłoszeniu zbioru danych osobowych do rejestracji otrzymam jakieś zaświadczenie?

- Jeśli zgłoszony do rejestracji zbiór nie zawiera danych podlegających szczególnej ochronie, to administrator danych może rozpocząć ich przetwarzanie (np. gromadzenie danych) po dokonaniu zgłoszenia generalnemu inspektorowi. Zaświadczenie o zarejestrowaniu zbioru może być wówczas wydane na żądanie administratora danych. Jeśli zbiór zawiera dane osobowe podlegające szczególnej ochronie (art. 27 ustawy), nie jest możliwe wprowadzenie do niego danych do momentu zarejestrowania zbioru przez generalnego inspektora.

Michał Serzycki

generalny inspektor ochrony danych osobowych

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Serzycki

Polecane