Ręka rynku i odejście Coface

Paulina Sztajnert
opublikowano: 09-08-2005, 00:00

KUKE zredukowała taryfy ubezpieczeniowe. Ale to tylko jeden z powodów zmniejszenia przypisu składki.

Fakt, że coraz więcej towarzystw chce ubezpieczać należności związane z kredytem, dobrze wpływa na ich klientów. Coraz większa konkurencja w tej dziedzinie powoduje obniżanie ubezpieczeniowych stawek. Odczuła to na swej skórze Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), której niedawnymi rywalami zostały Atradius, Coface i Euler Hermes. Ale to nie jedyny powód spadku przychodu z polis komercyjnych.

— Paradoksalnie dobra koniunktura na rynku oraz dobra szkodowość przyczyniły się do weryfikacji taryf. Obniżenie stawek wpłynęło na spadek przypisu w części eksportowej naszego portfela — wyjaśnia Beata Kocięcka, wiceprezes KUKE.

Oto przykład. Stawki na polisy w branży „drewno i artykuły z drewna” zostały obniżone w obrocie krajowym o 32 proc., a dla ubezpieczeń eksportowych aż o 42 proc.

Tu odrobimy...

KUKE, która jest kontrolowana przez skarb państwa, dostała po kieszeni jeszcze z innego powodu. W komercyjnej części portfela dało się jej we znaki wejście na polski rynek francuskiego Coface.

— Z umowy frontingowej (działanie na obcy rachunek, za co spółka otrzymuje prowizję — przypis red.) z Coface w pierwszym półroczu ubiegłego roku mieliśmy 3 mln zł, w tym roku zabrakło tego elementu w portfelu i to główny powód spadku przypisu. Strata zostanie odrobiona jednak najpóźniej do połowy przyszłego roku — zapewnia wiceprezes.

Utrata frontingu odbiła się na części krajowej komercyjnego portfela, która stanowi 16 proc. ubezpieczanego przez korporację obrotu, co przekłada się na 21 proc. zebranej składki. Skąd zatem różnica między wartością obrotu a przypisem składki?

— Ryzyko rynkowe w Polsce jest wyższe niż w większości krajów, do których eksport ubezpiecza korporacja — tłumaczy Beata Kocięcka.

Gorzej od Polski postrzegane są m.in. Brazylia, Egipt, Bułgaria czy Peru.

...tu trochę stracimy

Działanie komercyjne to jednak tylko połowa ubezpieczanego przez KUKE obrotu. Pozostałe 50 proc. to działanie na rachunek skarbu państwa.

— Składka zainkasowana z tego tytułu wyniosła 27,6 mln zł na koniec czerwca — mówi Beata Kocięcka.

Rok wcześniej było to 33,8 mln zł. W tym obszarze korporacja także zakłada w tym roku spadek przypisu o około 10 proc., do poziomu 53,46 mln zł. Tym razem powodem jest spadek liczby gwarancji — głównie dla przemysłu stoczniowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ręka rynku i odejście Coface