Rekiny mogą wyginąć w ciągu jednego pokolenia

PAP/Reuters
opublikowano: 18-07-2007, 13:07

Rekinom może grozić wyginięcie w ciągu jednego pokolenia z powodu popytu na ich płetwy - ostrzegła w środę organizacja obrony przyrody WildAid, apelując od rządu Chin o podjęcie pilnych działań.

Ponad 90 proc. płetw rekina jest konsumowanych w Chinach. Ponieważ gospodarka tego kraju się rozwija, popyt na nie szybko rośnie i coraz więcej rekinów jest wyławianych, w tym często nielegalnie, na obszarach teoretycznie chronionych - twierdzi WildAid.

Płetwa rekina, która była kiedyś dawana w darze cesarzom, dziś króluje jako kluczowy składnik zupy na ślubnych bankietach oraz ekskluzywnych przyjęciach. Niektórzy uważają, że dobrze wpływa na ludzkie zdrowie.

"Te zwierzęta żyją na ziemi od 400 milionów lat, a teraz mogą wyginąć w ciągu jednego pokolenia, i to nie dlatego, że stanowią podstawowe pożywienie człowieka, tylko ponieważ są symbolem luksusu" powiedział na konferencji prasowej dyrektor wykonawczy WildAid, Peter Knights.

Według raportu, najbardziej zagrożone gatunki to rekin młot, żarłacz biały i długoszpar. WildAid szacuje, że co roku zupę z płetwy rekina zjada Chinach około 100 mln osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Rekiny mogą wyginąć w ciągu jednego pokolenia