Rekomendacja dla polskich obligacji znowu w dół. „Jesteście narażeni w wypadku brexitu”

Zalecenie dla polskich obligacji skarbowych i analogicznych papierów z kilku innych krajów regionu obniżyli specjaliści Commerzbanku.

W środowej nocie do klientów instytucja do „niedoważaj” obniżyła zalecenie dla denominowanych w złotym krajowych obligacji skarbowych. Jednocześnie do „równoważ” cięła zalecenia dla obligacji węgierskich i chorwackich, utrzymując jednak rekomendację przeważania papierów serbskich w oczekiwaniu na podwyżki ratingów tego kraju.

„Po raz kolejny obcinamy naszą rekomendację zaangażowania na głównych rynkach obligacji krajów Europy Środkowej i Wschodniej, ponieważ region pozostaje najbardziej narażony w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Sytuacja polityczna w Unii Europejskiej jest napięta i może negatywnie wpłynąć na kraje regionu – napisali specjaliści Commerzbanku.

Znacznie bardziej optymistycznie specjaliści Commerzbanku postrzegają perspektywy obligacji krajów będących eksporterami surowców netto. Rekomendacje dla obligacji Brazylii i Tajlandii poszły w górę do „równoważ”, dla Peru zalecenie podniesiono do „przeważaj”, a rekomendowanie papierów Kazachstanu i Argentyny rozpoczęto od odpowiednio „przeważaj” i równoważ.

Według Commerzbanku maj może być trudny dla rynków wschodzących, a to za sprawą niepewności związanej z Grecją, Hiszpanią i ryzyka brexitu. Inwestorzy będą musieli na nowo uwzględnić w cenach zmiany perspektyw polityki pieniężnej Fedu oraz możliwe rozczarowujące dane z Chin, a tymczasem ropa i notowania walut krajów rozwijających się znajdują się w pobliżu wielomiesięcznych rekordów, ostrzega instytucja.

Grzegorz Kawecki
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane