Rekomendacja KNF uderzy głównie w GNB?

PIOTR LUDWICZAK, Head of Research Michael/Ström Dom Maklerski, materiał partnera
opublikowano: 14-11-2017, 22:00

Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację, aby wartość nominalna pojedynczej podporządkowanej obligacji we wszystkich kolejnych emisjach banków wynosiła co najmniej 400 tys. zł.

Komisji nie podoba się, że te obligacje cieszą się — zdaniem KNF — coraz większym zainteresowaniem inwestorów indywidualnych. Komisja wychodzi z założenia, że obligacje te nie są odpowiednie dla inwestorów indywidualnych dysponujących niewielkimi zasobami pieniężnymi i nie dywersyfikują one ryzyka inwestycyjnego. Na razie rekomendacja KNF ma bezpośrednie przełożenie jedynie na rynek pierwotny, natomiast komisja w komunikacie stwierdziła, że zasadne jest ograniczanie zaangażowania tychże inwestorów także w obrocie wtórnym. Dotychczas jednak nie zapadły oficjalne decyzje ingerujące w ten rynek. Od lipca do października 2017 r. banki wyemitowały 10 serii obligacji podporządkowanych o łącznej wartości nominalnej 3,8 mld zł. W drodze ofert publicznych emitentem był jedynie Getin Noble Bank (GNB). Dodatkowo, szacowana (przy 149 inwestorach) średnia wartość zapisów w seriach GNB była najniższa w porównaniu z ofertami konkurencji, co sugeruje największy udział inwestorów indywidualnych. Dotychczas GNB najczęściej sięgał po to finansowanie, a więc wydaje się, że rekomendacja KNF może najbardziej uderzyć właśnie w ten bank. Z jednej strony może oznaczać to spadek podaży papierów GNB na rynku, co wiąże się z prawdopodobnym wzrostem cen obligacji GNB w obrocie wtórnym. Z drugiej strony pojawia się pytanie, w jaki sposób bank pozyska finansowanie, które pozwoli mu na spłatę obligacji, jednocześnie nie zmniejszając współczynników kapitałowych? Czy uda się bankowi przekonać zamożniejszych inwestorów do inwestycji w obligacje podporządkowane, czy bank zwróci się do inwestorów o podniesienie kapitałów własnych?

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PIOTR LUDWICZAK, Head of Research Michael/Ström Dom Maklerski, materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacja KNF uderzy głównie w GNB?