Rekomendacje

Przemysław Barankiewicz, Tomasz Siemieniec
opublikowano: 23-11-2001, 00:00

Netia. Inwestycja w akcje Netii jest obecnie obarczona wysokim stopniem ryzyka. Gracze, którzy takie ryzyko akceptują, mogą jednak liczyć nawet na 100-proc. zyski — wynika z raportu DI BRE Banku. Analiza z 16 listopada nie zmieniła rekomendacji „trzymaj” z ceną docelową 6 zł.

Dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa uzależnione jest od powodzenia wykupu powyżej 65 proc. nominalnej wartości jej obligacji. Jeśli plany telekomu zrealizują się, sytuacja Netii poprawi się w stopniu wystarczającym do dalszego funkcjonowania spółki i regulowania jej zobowiązań. Jeśli obligatariusze nie zaakceptują warunków wykupu obligacji zaproponowanych przez Netię (11-14 proc. wartości nominalnej papierów), szanse na kontynuowanie działalności są niewielkie.

DI BRE Banku jest rozczarowany wynikami operatora w III kwartale. Wolniej niż oczekiwali analitycy rosną przychody Netii. Opiniia spółki, która stoi na krawędzi bankructwa, nie sprzyja pozyskiwaniu nowych klientów biznesowych

PTC. Merrill Lynch, amerykański bank inwestycyjny, w rekomendacji z 16 listopada utrzymał dobrą ocenę dla obligacji Polskiej Telefonii Cyfrowej (operator sieci Era). Brzmi ona „over weight”, co w praktyce oznacza sugestię dla przewagi tych walorów w portfelu. Autorzy raportu uważają, że zarząd spółki słusznie, a najważniejsze, że z powodzeniem, skoncentrował wysiłki na uzyskaniu jak najlepszej dochodowości, nie rezygnując przy tym z rozsądnej walki o udział w rynku.

Co ciekawe, Merrill Lynch, w przeciwieństwie do analityków wielu innych banków inwestycyjnych, bardzo dobrze ocenił wyniki finansowe operatora za trzeci kwartał 2001 roku. Spółka odnotowała 152 mln zł straty netto. Wśród pozytywnych elementów autorzy raportu wymieniają m.in. wzrost przychodów o 8,7 proc. w ciągu kwartału oraz realne prognozy poprawienia tego wyniku w ujęciu rocznym o 20 proc. W tym przypadku analitycy ML są nawet większymi optymistami i uważają, że może on być nawet wyższy.

Zwracają ponadto uwagę na stabilną wielkość ARPU (wskaźnik średniego dochodu uzyskiwanego od jednego klienta), który PTC utrzymał w trzecim kwartale — wyniósł on 106,4 zł.

PTC miała na koniec kwartału 60 mln EUR w gotówce. Zwiększyła o 50 mln EUR — do 700 mln EUR — możliwość zaciągania zobowiązań w bankach. Wydatki na środki trwałe spółki wyniosą w całym roku prawdopodobnie 512 mln EUR. Analitycy oczekują, że w przyszłym roku spadną jednak do 280 mln EUR.

— Biorąc pod uwagę posiadane przez spółkę środki pieniężne i wielkość wydatków na środki trwałe, uważamy, że PTC ma zapewnione finansowanie do 2003 roku — twierdzą autorzy raportu.

Kapitalizacja spółki na koniec września 2001 r. wynosiła ponad 6,5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz, Tomasz Siemieniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje