Rekomendacje, analizy, ratingi

Artur Szymański
opublikowano: 17-05-2002, 00:00

Pekao. Analitycy DM BIG BG wydali rekomendację „neutralnie” dla akcji Pekao. W raporcie z 7 maja wartość papierów spółki oszacowano na 98 zł (DDM). Według analityków, wyniki Pekao w pierwszym kwartale są całkiem dobre, zysk netto spółki był o 32 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ich zdaniem, jednak najprawdopodobniej był to ostatni tak duży przyrost zysku netto w tym roku.

Computerland Analitycy DM BIG BG wydali rekomendację „akumuluj” dla Computerlandu. W raporcie z 8 maja cenę docelową udziału spółki oszacowano na 130 zł.

W ocenie autorów, CL miał dobre wyniki w I kwartale. Przyczyniła się do tego stabilna grupa klientów spółki z sektora bankowo-finansowego oraz ożywienie w sektorze telekomunikacyjnym. Niedobrym sygnałem jest spadek rentowności spółki. Marża operacyjna spadła z 4,8 do 4,1 proc.

Analitycy są przekonani, że w 2002 roku rentowność Computerlandu umiarkowanie poprawi się. Spodziewają się również poprawy wyniku sprzedaży o 16 proc.

Computerland Analitycy CDM Pekao wydali 9 maja rekomendację „ponad rynek” akcjom CL. Autorzy uznali wyniki spółki w I kwartale za bardzo dobre. Niepokojąco wyglądał jedynie spadek marży operacyjnej. Według autorów rekomendacji, Computerland jest jedną z niewielu spółek z GPW, której kwartalne wyniki pozytywnie zaskoczyły rynek. Są oni przekonani, że spółka poprawi w tym roku rentowność oraz uniknie negatywnych skutków afery z systemem IACS.

Kredyt Bank Wyniki Kredyt Banku w I kwartale był bardzo słaby — oceniają analitycy DM BIG BG. W raporcie z 7 maja podtrzymali oni rekomendację „neutralnie” z wyceną akcji na poziomie 19 zł.

Korzystne zjawiska w I kwartale to wzrost marży odsetkowej banku do 3,5 proc. oraz 10-proc. przyrost dochodów z prowizji. Martwi jednak przyrost kosztów o 15 proc. w ciągu roku. Pod względem wskaźnika koszty/dochody KB należy do najgorszych w sektorze.

Poza słabym wynikiem (13 mln zł zysku netto), złą informacją jest pomniejszenie kapitałów własnych o 203 mln zł. Jest to skutek wyceny udziałów banku w Polskim Kredyt Banku i towarzystwie emerytalnym KB. Amortyzacja nierozliczonej wartości firmy wynikłej z przejęcia aktywów PKB jeszcze przez kilka kwartałów obarczy wyniki banku.

TP SA BDM PKO BP wydał rekomendację „neutralnie” dla akcji TP SA. W raporcie z 8 maja kurs docelowy spółki określono na 13,70 zł. W raporcie zwrócono uwagę na oznaki zwiększania się wpływu France Telecom na strategię spółki. W ocenie autorów, to pozytywny sygnał, wskazujący na transfer know-how i próbę przestawienia działalności spółki na model francuski.

Na pozytywną ocenę zasługuje strategia przyjęta przez Centertel. Niekorzystne jest natomiast opóźnienie TP SA w dostosowywaniu usług do warunków większej konkurencji. Zagrożeniem jest po- ziom zadłużenia. Analitycy uważają, że jest duża szansa przekroczenia maksymalnej, wyznaczonej przez wierzycieli wartości wskaźnika zadłużenia netto do EBITDA.

Niepokojące jest również przekazanie przez MSP 3,86 proc. akcji spółki bankom BGŻ i BGK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rekomendacje, analizy, ratingi