Rekomendacje uderzyły w indeksy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 05-01-2005, 00:00

Wystarczyło kilka słabszych rekomendacji, by na giełdach w USA pojawiła się nadpodaż. Efektem był spadek głównych indeksów. Nasdaq Composite odnotował największą w ostatnich pięciu miesiącach stratę dzienną.

Koniunkturę chłodziła też rosnąca cena ropy naftowej. Słabym wsparciem dla popytu okazały się dane makro. Szkoda, bo były całkiem dobre. Zamówienia fabryczne w gospodarce USA wzrosły w listopadzie o 1,2 proc. To więcej od szacunków analityków (+1 proc.). Na dodatek niemal dwukrotnie podwyższono szacunki październikowego wzrostu zamówień.

Humory popsuł Smith Barney. Zdecydował się obniżyć do „sprzedaj” rekomendację dla akcji największego na świecie detalisty internetowego Amazon. Zdaniem analityków, rosnąca konkurencja nie pozwoli spółce na zwiększenie marży, a oczekiwany zysk nie uzasadnia obecnej wyceny. Dostało się też Dellowi. W opinii analityków Raymond James, lider rynku pecetów jest obecnie zbyt drogi. Stąd redukcja rekomendacji z poziomu „zdecydowanie kupuj” do „lepiej niż rynek”.

W odmiennym kierunku toczyły się notowania na największych giełdach Europy, które odnotowały drugą z rzędu zwyżkę indeksów. W utrzymaniu wzrostowego trendu pomogło wzmocnienie dolara, co daje nadzieję na poprawę rentowności europejskiego eksportu. Stanowiło to przeciwwagę dla słabych danych makro (stagnacja gospodarcza we Francji i najwyższe w historii bezrobocie w Niemczech). Dane najbardziej zaszkodziły Frankfurtowi, kończącemu sesję na poziomie z poniedziałkowego zamknięcia. Zdrożały papiery DaimlerChryslera, który połowę sprzedaży generuje w USA. Wyraźnie poszedł w górę kurs Volkswagena. Popytem cieszyły się też akcje Nokii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rekomendacje uderzyły w indeksy