Rekord ceny gazu w Europie na koniec tygodnia

opublikowano: 19-08-2022, 19:48
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wiadomość o wstrzymaniu na krótko dostaw rosyjskiego gazu przez Nord Stream wywołała oczekiwany przez Kreml efekt i wyniosła drugi dzień z rzędu cenę „błękitnego paliwa” w Europie do rekordowej wysokości, wynika z informacji przekazanych przez Bloomberga.

Kurs gazu ziemnego z benchmarkowego kontraktu notowanego na platformie TTF rósł w piątek nawet o 9 proc. po tym jak Gazprom ogłosił, że wstrzyma przesył gazu na trzy dni od 31 sierpnia. Powodem mają być prace remontowe. Cena gazu z wrześniowego kontraktu rosła na zamknięciu sesji o 6,8 proc. do rekordowych 257,40 EUR za 1 MWh. Wcześniej w jej trakcie dochodziła do 261 EUR.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock

Gaz drożał każdego dnia w mijającym tygodniu. Przez tydzień jego cena wzrosła o ok. 25 proc. To skutek nasilającego się kryzysu energetycznego w Europie, głównie w uzależnionych od gazu z Rosji Niemczech. Kreml od czerwca stosuje szantaż energetyczny wobec Europy w związku z prowadzoną od lutego wojną na Ukrainie. Gazprom ograniczył o 80 proc. dostawy gazu przez Nord Stream 1 do Niemiec tłumacząc to problemami technicznymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane