Rekord gonił rekord

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 16-02-2007, 00:00

Trwa szał zakupów na amerykańskich giełdach. Główny indeks parkietu NYSE drugą sesję z rzędu ustanawiał rekordy wszechczasów. Początek czwartkowego handlu nie wskazywał na tak optymistyczny rozwój wypadków. Szczególnie, że dane makro nie były dobre.

Zaskoczył negatywnie styczniowy spadek produkcji przemysłowej. Analitycy oczekiwali stabilizacji na grudniowym poziomie. Z kolei liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła aż o 44 tys. To największy wzrost od września 2005 r. Jakby tego było mało, napływ długoterminowego kapitału do USA w grudniu (jedynie 15,6 mld USD) okazał się znacznie poniżej prognoz (72,5 mld).

To jednak nie przeszkodziło w zwiększaniu zaangażowania w akcje, gdyż inwestorzy odczytali te dane jako przemawiające za zbyt dużym spowolnieniem gospodarki, a co za tym idzie, zwiększeniem prawdopodobieństwa obniżki stóp procentowych.

W gronie 30-tu blue chipów bardzo udany dzień stał się udziałem posiadaczy walorów Caterpillar. Największy na świecie producent sprzętu budowlanego ogłosił program wykupu akcji za 7,5 mld USD. Dużym wzrostem mogły pochwalić się papiery Anheuser-Busch. To zasługa informacji o prowadzonych przez producenta piwa rozmowach o fuzji z belgijsko-brazylijskim browarem InBev.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy