Rekord i trudny rok Puław

KMK
opublikowano: 16-05-2012, 00:00

Producent nawozów ma za sobą bardzo dobry kwartał. Teraz zmierzy się ze słabszym rynkiem i drogim gazem.

ZA Puławy zanotowały najlepsze wyniki w historii, ale zdaniem analityków, to już ostatni tak dobry kwartał spółki. Zarząd ma trudne zadanie. Ceny gazu wzrosły o 16 proc., co oznacza 160 mln zł dodatkowych kosztów. Kolejnym problemem jest gorsza sytuacja na rynkach zbytu.

— Spodziewam się słabszej koniunktury w segmencie agro. Wysokie zapasy pszenicy na świecie i rekordowe zasiewy kukurydzy przełożą się na spadek cen zbóż, a tym samym mniejszy popyt na nawozy — mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku.

— Oczekuję niższych wyników w kolejnych kwartałach głównie za sprawą wyższych cen gazu oraz słabszych marż na sprzedaży produktów chemicznych (melamina i kaprolaktam). W I kwartale [kalendarzowym — red.] zanotowano historycznie wysoki wynik, który nie jest do powtórzenia. Oczekiwany spadek marż uważam za normalizację rentowności w branży — mówi Łukasz Prokopiuk, analityk DM IDMSA. Czemu spółka zawdzięcza dobre wyniki?

— To efekt pełnego wykorzystania nowych mocy produkcyjnych i korzystnych marż na działalności nawozowej i chemicznej — mówi Łukasz Prokopiuk.

Rynek dobrze przyjął raport Puław. Kurs rósł o 3 proc. na wczorajszej sesji. Zaskoczyła wysokość zysku netto spółki — 244,5 mln zł, o 24 proc. więcej w porównaniu z zeszłym rokiem. Analitycy spodziewali się spadku wyniku w okolice 180 mln zł. Częściowy wpływ na zysk netto miała akwizycja Azotów Adipol (24 mln zł). Przychody Puław wyniosły 1,1 mld zł i były o 24 proc. wyższe niż rok temu (897,6 mln zł). Puławy szykują kolejne inwestycje. Wczoraj Wojciech Kozak, członek zarządu spółki, zapowiedział uruchomienie elektrowni o mocy 840—850 MW w 2017 r. W tym roku ma zostać rozpisany przetarg na generalnego wykonawcę, rozpoczęcie prac nastąpi w 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy