Rekord na pierwszej chińskiej aukcji Sothebys

opublikowano: 04-12-2013, 09:35

Podczas pierwszej swojej komercyjnej aukcji w Chinach Kontynentalnych, dom Sotheby’s pozyskał ze sprzedaży dzieł sztuki 37 mln USD, informuje Bloomberg.

Rekordową kwotę podczas licytacji w Pekinie, uzyskano za dzieło chińsko-francuskiego artysty Zao Wou-Ki. Obraz olejny z 1985 r.  zatytułowany „Abstrakcja” poszedł za 89,68 mln juanów (14,7 mln USD). Trafił w ręce znanego chińskiego kolekcjonera Zhang Xiaojun. Tym samym przebity został rekord (11 mln USD) z poprzedniej aukcji, z 5 października, która Sotheby’s przeprowadzał w Hongkongu.

Zobacz więcej

Zao Wou-ki-(fot. wikipedia)

„Wyniki wskazują, że w Chinach Kontynentalnych jest bardzo dużo potencjalnych klientów z potężnymi portfelami. Przed pięcioma laty nie było żadnego z nich przy takich poziomach cenowych” – ocenia Pascal de Sarthe, jeden z dilerów dzieł sztuki z Hongkongu.

Chiny są najszybciej rozwijającym się „źródłem” majętnych klientów dla międzynarodowych domów aukcyjnych ze stale wzrastającym popytem na dzieła sztuki, jako alternatywne cele inwestycyjne. Warto choćby wspomnieć, że na początku listopada Wang Jianlin, najbogatszy Chińczyk zapłacił rekordowe 28,2 mln USD za jedno z dzieł Picasso podczas aukcji w nowojorskim oddziale Christie’s.

Mimo ostatniego otwarcia, nadal najbardziej lukratywna część chińskiego rynku dział sztuki i antyków, którego wartość w 2012 r.  European Fine Art Foundation szacowała na 14,3 mld  USD, jest niedostępna dla zagranicznych domów aukcyjnych, w związku z obowiązującym w Chinach prawem chroniącym relikty kultury.

Pod koniec września swoją pierwszą aukcje w Chinach Kontynentalnych przeprowadził w Szanghaju konkurencyjny dom aukcyjny, Christie’s, który sprzedał dzieła za 25 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Rekord na pierwszej chińskiej aukcji Sothebys