Rekord NIF nie wystarczy do zmiany koniunktury

Tomasz Furman
22-09-2000, 00:00

Rekord NIF nie wystarczy do zmiany koniunktury

Czwartkowe notowania jednolite stały pod znakiem spadku cen zdecydowanej większości akcji. Pozytywnym wyjątkiem był tutaj jedynie rynek NFI. Niepokój musi natomiast budzić wartość obrotów, które nadal pozostają na stosunkowo niskim poziomie, co raczej nie wróży dobrze na przyszłość warszawskiej giełdzie.

SPOŚRÓD wszystkich branż najgorzej wypadły akcje spółek wchodzących w skład indeksu Tech WIG, który spadł o 2,3 proc. Trudno jednak dziwić się takiej zmianie, skoro wrosła tylko cena akcji CSS i to zaledwie o 0,7 proc., a Netii i Ster-Projektu zmalała o maksymalny dopuszczalny przedział. W przypadku Netii przyczyniło się to nawet do wyznaczenia rocznego minimum cenowego. Z tej samej przyczyny powodów do zadowolenia nie mogą mieć też akcjonariusze co najmniej siedemnastu innych przedsiębiorstw, na akcjach których zanotowano dołki cenowe.

LIDEREM czwartkowych spadków był jednak Ocean. Za jedną jego akcję inwestorzy skłonni są już zapłacić tylko 0,95 zł. Najbardziej niechcianymi walorami są natomiast papiery Beton Stalu. Na zgłoszoną ze strony inwestorów podaż prawie 0,1 mln akcji nie było prawie wcale chętnych, co zaowocowało wyznaczeniem oferty sprzedaży, z którą wiąże się ustalenie kursu nietransakcyjnego. Niewiele większy popyt zgłaszano na akcje Fasingu i EBI.

NA TAK NEGATYWNY obraz rynku niewielki wpływ ma zapewne dobra koniunktura na parkiecie NFI. Wprawdzie wczoraj trzy fundusze były liderami wzrostów i trzy zanotowały roczne maksima cenowe, co pozwoliło indeksowi NIF również osiągnąć górkę na poziomie 69,7 punktów, ale to zdecydowanie za mało dla inwestorów. Należy pamiętać, że udział tych spółek w kapitalizacji GPW czy wartości realizowanych obrotów jest mimo wszystko niewielki, co nie przyczyni się raczej do zmiany trendu na całym rynku.

NOTOWANIA ciągłe przyniosły kontynuację tendencji zapoczątkowanych w porannej części sesji. Spółki wchodzące w skład WIG 20 i Tech WIG nadal spadały. Z kolei na rynku NFI tendencja wzrostowa została wyhamowana. Niewiele pomogły tu pozytywne informacje dotyczące wzrostu tempa eksportu i poprawy PKB czy zmniejszenia deficytu w handlu zagranicznym. Być może za to rynek wziął pod uwagę wzrost stopy bezrobocia, która wynosi już 13,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rekord NIF nie wystarczy do zmiany koniunktury