Rekord Wall Street wesprze Europę

  • Emil Szweda
opublikowano: 18-01-2013, 09:01

Wzrost S&P do najwyższego poziomu od pięciu lat oparł się na danych makro. Dziś solidne liczby opublikowały Chiny. Czy Europie wystarczą cudze sukcesy?

W czwartek wyglądało na to, że Europejczycy traktują dobre figury z USA jak swoje własne. Mowa przede wszystkim o wzroście rozpoczętych budów domów do 954 tys. z 851 tys. (oczekiwano 898 tys.). Te liczby potwierdzają znaczące ożywienie w amerykańskim budownictwie mieszkaniowym, które ma wprawdzie obecnie już tylko niewielki wpływ na całe PKB, ale dużo mówi o kondycji finansowej i psychicznej Amerykanów. O tej samej godzinie (14:30) podano także, że liczba wniosków o zasiłki spadła do 335 tys. (oczekiwano 370 tys.), więc trudno przesądzić, które dane były dla inwestorów ważniejsze.

Ale wystarczyły by chłodne wcześniej parkiety w Europie osiągnęły wyższą temperaturę - DAX zyskał 0,6 proc., a FTSE 0,7 proc., zaś CAC40 blisko 1 proc. Silniejsze zwyżki ominęły właściwie tylko Warszawę (WIG20 zyskał 0,1 proc.), która jednak była znacznie mocniejsza dzień wcześniej niejako z wyprzedzeniem antycypując amerykańskie sukcesy w walce z recesją. Sam S&P wzrósł z tej okazji o 0,6 proc. osiągając poziom najwyższy od pięciu lat i zbliżając się na kilka procent do rekordu wszech czasów (szczytów z 2000 i 2007 r.). Jednak trzeba też odnotować, że od maksimum sesji indeks spadł o 4 pkt.

Azjatom ta subtelność w niczym nie przeszkadzała. Nikkei wzrósł dziś rano o 2,9 proc., ponieważ przedstawiciele rządu buńczucznie zapowiedzieli dalsze osłabienie jena, który już jest najsłabszy od dwóch i pół roku. Amerykańscy producenci samochodów domagają się od rządu interwencji, co jest jasnym potwierdzeniem tezy, że żyjemy w czasach wojen ekonomicznych. Swoją batalię wygrywają Chiny - PKB wzrósł o 7,9 proc. w IV kwartale (oczekiwano 7,8 proc.), produkcja przemysłowa wzrosła o 10,3 proc., a sprzedaż detaliczna o 15,2 proc. Dzięki temu indeks w Szanghaju wzrósł dziś o 1,4 proc., a w Hong Kongu o 1 proc.

Pytanie brzmi, czy sukcesy Amerykanów i Chińczyków pomogą Europie zmagającej się z kryzysem ekonomicznym i politycznym. Na dziś oczekiwano przemówienia premiera Wielkiej Brytanii na temat przyszłości Anglii w Unii Europejskiej, ale odwołano je. Inwestorzy mogą się zastanawiać, co ten gest oznacza, czy ma coś wspólnego z interwencją w Mali i walkami w Algierii. Jeśli tak, to wskazane byłoby utrzymanie jedności Europy, przynajmniej fasadowo. Możliwe, że na rynkach zwycięży postawa "weekendowa" - zadanie na ten tydzień wykonane (S&P pobił wreszcie rekord), można odpocząć.


To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Open Finance

Polecane