Rekordowa aukcja światowego rynku sztuki

  • Juliusz Windorbski
opublikowano: 21-05-2013, 16:40

W ubiegłym tygodniu jeden z dwóch światowych liderów rynku sztuki – Christie’s, ogłosił, że przeprowadził rekordową aukcję w historii całego rynku, na której obroty wyniosły 495 mln $. W Polsce daleko nam jeszcze do działań na taką skalę, jednak przeprowadzona na początku maja Aukcja Fotografii z paryskiej kolekcji pokazuje, że nasz rynek też ma potencjał.

Newsy dotyczące ważnych i ciekawych wydarzeń na rynku sztuki w polskich mediach pojawiają się sporadycznie, co nie znaczy, że w ogóle ich nie ma. Na początku marca głośno było o sprzedaży obrazu Jana Matejki „Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem” w domu aukcyjnym Agra-Art, za który zapłacono ponad milion złotych. Również w tym okresie w DESIE Unicum na aukcji został sprzedany obraz Jerzego Nowosielskiego, który wrócił na rynek po 17 latach, przynosząc ponad 800%-owy wzrost z inwestycji.

Licytacje poświęcone sztuce współczesnej, dawnej i młodej odbywają się regularnie i to one stanowią trzon rynku aukcyjnego. Jednak końcówka ubiegłego roku należała do fotografii, kiedy to pod młotek poszły fotografie Miltona H. Greene’a z kolekcji FOZZ, na których królowała Marilyn Monroe. Rekordową sumę zapłacono za odbitkę ukazującą ją w sukni baletowej – 60 000 zł. W maju natomiast kolekcjonerzy mieli okazję zakupu zdjęć pochodzących z paryskiej kolekcji Grace Radziwiłł. Były portrety największych gwiazd filmu i muzyki oraz innych ważnych postaci drugiej połowy XX wieku. Pod młotek poszły 143 zdjęcia i wszystkie znalazły nowych nabywców – fakt ten należy podkreślić, bowiem 100%-owa sprzedaż na aukcjach na całym świece to zjawisko prawie nie notowane. Tym razem, w kontrze do aukcji fotografii Miltona H. Greene’a, największym powodzeniem cieszyli się charyzmatyczni mężczyźni. Najwyżej wylicytowano zdjęcie The Beatles pozujących w zabawnej pozie w pokoju jednego z paryskich hoteli.

Kolekcjonerzy docenili też fotografię przedstawiającą Romana Polańskiego i Mikhaila Baryshnikova zapalających cygara. Na trzecim miejscu eq aequo znalazł się portret Jeana Paula Belmondo z bezkonkurencyjnym, zawadiackim uśmiechem, wraz z portretem Brigitte Bardot.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane