Rekordowa kara dla HSBC za naciąganie staruszków

TR
opublikowano: 06-12-2011, 12:13

Pracownicy jednej ze spółek banku HSBC sprzedawali osobom w podeszłym wieku instrumenty finansowe, które miały im zapewnić pieniądze na opiekę w ostatnich latach życia. Tymczasem okazały się ich koszmarem.

Transakcje nie spodobała się brytyjskiemu regulatorowi, który wymierzył HSBC karę w wysokości 10,5 mln GBP. Jest to najwyższa kara w historii wymierzona w segmencie produktów detalicznych i piąta pod względem wielkości w ogóle.

Dodatkowo bank musi zapłacić 29,3 mln GBP odszkodowania osobom starszym i niepełnosprawnym, którym należąca do HSBC spółka NHFA sprzedała "obligacje inwestycyjne". Instrument miał dawać dochód roczny potrzebny do opłaty opieki w zamian za ulokowanie pieniędzy klienta na określony czas, zwykle pięć lat. Problem polega na tym, że sprzedawano go osobom w bardzo zaawansowanym wieku. Tymczasem w przypadku "zerwania" inwestycji przed terminem, np. z powodu zgonu klienta, naliczana była kara. W przypadku wielu klientów okazało się także, że roczny dochód z instrumentu, generowany na rynku akcji, był niewystarczający do opłacenia opieki.

Regulator wyliczył, że 87 proc. transakcji NHFA nie powinno mieć miejsca. W jego ocenie, średnia wieku kupujących wynosiła 83 lata i ze względu na wiek oraz stan zdrowia nie mogli oni odnieść korzyści związanych z kupnem instrumentu.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TR

Polecane