Rekordowa kasa wjechała w tym roku na drogi

KAP
opublikowano: 16-12-2011, 00:00

Drogowa dyrekcja wydała o ponad 6 mld zł więcej niż przed rokiem. W przyszłym ma być jeszcze lepiej.

Budowa szybkich tras nabrała tempa. Widać to po wartości faktur płaconych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

— W tym roku wydaliśmy na inwestycje drogowe 26,4 mld zł — mówi Lech Witecki, szef GDDKiA. To o prawie 2 mld zł mniej, niż pierwotnie planowano, ale też o ponad 6 mld zł więcej niż w 2010 r. W przyszłym roku wydatki mają przekroczyć magiczne 29 mld zł.

GDDKiA nie tylko pobiła rekord wydatków na faktury, ale również przoduje w wykorzystaniu funduszy unijnych wśród instytucji zajmujących się infrastrukturą.

— W tym roku zwroty z Komisji Europejskiej będą na poziomie około 10 mld zł — szacuje Magdalena Jaworska, zastępca szefa GDDKiA. Od początku okresu rozliczeniowego, czyli od 2007 r. do końca tego roku, Bruksela zrefunduje około 18 mld zł wydatków na polskie drogi, czyli około 45 proc. dostępnej puli. Problemem GDDKiA jest jednak brak pieniędzy na nowe przetargi. W przyszłym roku może na nie przeznaczyć około 3 mld zł zaoszczędzonych na realizowanych projektach. Dzięki temu zmodernizowany może zostać stołeczny most Grota oraz wylotówka z Warszawy w kierunku Janek, a także obwodnica Marek.

— Kryzys spowodował jednak, że 15 postępowań przetargowych musieliśmy unieważnić — stwierdza Tomasz Rudnicki, zastępca drogowego dyrektora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane