Rekordowa liczba pasażerów na lotnisku w Balicach

Polska Agencja Prasowa SA
01-08-2005, 16:51

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice obsłużył od początku tego roku ponad 841 tys. pasażerów, czyli przekroczył już wynik osiągnięty w całym 2004 roku - poinformował w poniedziałek PAP Piotr Pietrzak z MPL Kraków-Balice.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice obsłużył od początku tego roku ponad 841 tys. pasażerów, czyli przekroczył już wynik osiągnięty w całym 2004 roku - poinformował w poniedziałek PAP Piotr Pietrzak z MPL Kraków-Balice.

"Wzrost ruchu lotniczego rozpoczął się wraz z otwarciem polskiego nieba po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej i związanym z tym wejściem na nasz rynek tzw. tanich przewoźników" - ocenił Pietrzak.

Jak zaznaczył, pierwsze tanie linie zaczęły latać z podkrakowskiego lotniska w czerwcu zeszłego roku, obsługując wtedy 13 proc. z ogółu pasażerów. Obecnie z Balic lata już pięciu takich przewoźników, którzy przewieźli 47 proc. wszystkich podróżnych. Na jesień swoje wejście do Krakowa zapowiedział irlandzki przewoźnik Ryanair.

Według najnowszej prognozy, w całym 2005 roku z lotniska może skorzystać nawet 1,5 mln osób. W zeszłym roku port obsłużył ponad 841 pasażerów.

Lotnisko w podkrakowskich Balicach jest drugim co do wielkości (po warszawskim Okęciu) portem lotniczym w Polsce. Lata tam 18 przewoźników, w tym pięć tanich linii lotniczych.

Głównym udziałowcem spółki MPL Kraków-Balice sp. z o.o. jest Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które posiada 85,04 proc. udziałów. Województwo małopolskie ma 13,75 proc. udziałów, reszta należy do gmin Kraków (1,16 proc.) oraz gminy Zabierzów (0,05 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekordowa liczba pasażerów na lotnisku w Balicach