Rekordowa liczba zainstalowanych robotów w amerykańskich firmach

opublikowano: 28-02-2019, 08:56

W zeszłym roku amerykańskie firmy zainstalowały więcej robotów niż kiedykolwiek wcześniej, donosi Reuters. Tańsze i bardziej elastyczne maszyny pozwalają na ich wykorzystywanie w niemal wszystkich segmentach gospodarki i wyjść poza tradycyjne miejsce „zatrudnienia” w zakładach samochodowych.

W 2018 r. łącznie zainstalowanych zostało 28 478 robotów co w porównaniu z rokiem poprzednim oznacza wzrost rzędu niemal 16 proc., wynika z danych zaprezentowanych przez Stowarzyszenie na rzecz Postępu Automatyzacji (AAA), grupę branżową z siedzibą w Ann Arbor w stanie Michigan.

Zobacz więcej

robot produkcyjny, maszyna

Bloomberg

Liczba dostaw tego typu rządzeń wzrosła w każdym sektorze z badanych przez AAA, z wyjątkiem branży motoryzacyjnej, w której producenci samochodów zmniejszyli zapotrzebowanie  po wcześniejszym wprowadzeniu dużej serii maszyn do produkcji nowych modeli samochodów ciężarowych.

Spektakularny, sięgający 60 proc. wzrost stał się udziałem firm spożywczych i towarów konsumpcyjnych Z kolei instalacje robotów w fabrykach półprzewodników i elektroniki użytkowej zwiększyły się o ponad 50 proc. zaś w przypadku koncernów metalurgicznych o 13 proc.

Nacisk na automatyzację rośnie, ponieważ firmy starają się obniżyć koszty pracy na ciasnym rynku pracy. Wiele firm, które rozważają przywrócenie pracy z zagranicy w odpowiedzi na wojny handlowe prowadzone przez administrację prezydenta Trumpa, może uznać automatyzację za najlepszy sposób utrzymania konkurencyjności, nawet w przypadku wyższych kosztów amerykańskich pracowników.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy