Rekordowa nadprodukcja zapowiada dalszą przecenę aluminium (WYKRES DNIA)

Notowania aluminium mogą czekać dalsze spadki, w miarę jak nadwyżka globalnej podaży nad popytem będzie się zwiększała, twierdzi Jorge Vazquez, dyrektor w think tanku Harbor Intelligence.

W ubiegłym tygodniu ceny metalu w dostawach trzymiesięcznych spadły do 1765 USD za tonę, najniższego poziomu od czterech lat. To może jednak nie być koniec ich złej passy. Jak przewiduje Jorge Vazquez z firmy doradczej Harbor Intelligence, w kolejnych tygodniach ceny spadną do 1675 USD.

- Rynek czeka dalsza nadprodukcja, przerost mocy wytwórczych oraz nawis podażowy o niespotykanych dotąd rozmiarach – wyjaśniał specjalista w rozmowie z agencją Bloomberg.

Notowania aluminium w USD za tonę (linia biała, skala prawa), na tle miesięcznej produkcji metalu w tys. ton (linia pomarańczowa, skala lewa). Źródło: Bloomberg.

Od końca 2011 r. globalna produkcja aluminium zwiększyła się o 5,1 proc., skutkując 9,3 proc. spadkiem cen metalu w tym czasie. Według szacunków Harbor Intelligence, tegoroczna produkcja wzrośnie o kolejne 11 proc., sięgając rekordowych 50 mln ton. 2013 r. będzie już siódmym z kolei rokiem, kiedy na rynku wystąpi nadwyżka podaży. Niewiele zmienić mogą zapowiadane cięcia produkcji największych producentów aluminium na świecie: amerykańskiej Alcoa, Aluminum Corp. of China oraz Rusal.

- Rynek nie ufa deklaracjom producentów, a nawet jeśli spełnią oni swoje zapowiedzi, inwestorzy nie uwierzą, że to coś zmieni – komentował Jorge Vazquez.

Obok braku zaufania do deklaracji producentów oczekiwania cenowe rynku zaniżają planowane otwarcia fabryk i zwiększenie zdolności produkcyjnych już działających zakładów. Największych przyrostów produkcji oczekuje się w Chinach i na Bliskim Wschodzie. Tegoroczna nadwyżka podaży nad popytem aluminium może sięgnąć 350 tys. ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekordowa nadprodukcja zapowiada dalszą przecenę aluminium (WYKRES DNIA)