Rekordowa podaż nowych obligacji gospodarek wschodzących

Marek Druś, Bloomberg
aktualizacja: 02-03-2017, 13:31

Gospodarki wschodzące emitują obligacje w bezprecedensowym tempie. To skutek przekonania o zbliżającej się podwyżce stóp procentowych w USA.

W tym roku emisje obligacji dolarowych i w euro gospodarek wschodzących już przekroczyły 100 mld USD, wyliczył Bloomberg. To najszybsze tempo zaciągania długów w historii i prawie 20 proc. wyższe niż w analogicznym, rekordowym pod tym względem okresie w 2014 roku.
- Rentowności są atrakcyjne, a perspektywa wzrostu stóp i malejącego ryzyka zachęca emitentów do rozważenia wcześniejszego zaciągnięcia długu w tym roku – powiedział Samad Sirohey, zajmujący się rynkami CEEMA w Citigroup.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Pożyczającym sprzyja także duży popyt ze strony inwestorów, których kusi średnia rentowność 4,7 proc. oferowana przez obligacje rynków wschodzących, a nie np. 2,4 proc. oferowane przez obligacje 10-letnie USA.

Monitorujący rynek funduszy EPFR Global oszacował, że w lutym do funduszy obligacji gospodarek wschodzących napływało każdego tygodnia ponad 1 mld USD.

Sirohey podkreśla, że w sytuacji kiedy rentowności wciąż są korzystne dla pożyczających mogą oni przyspieszyć plany refinansowania zapadającego długu i spróbować to zrobić tak szybko, jak to będzie możliwe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rekordowa podaż nowych obligacji gospodarek wschodzących