Rekordowa produkcja i konsumpcja gazu ziemnego w USA

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 12-02-2020, 11:13

Notowania gazu ziemnego w ostatnich miesiącach znajdowały się pod systematyczną presją podaży.

Praktycznie cały 2019 rok upłynął pod znakiem zniżek na tym rynku, a 2020 rok rozpoczął się od zejścia notowań na najniższe poziomy od prawie 4 lat. Obecnie cena gazu ziemnego w USA oscyluje w okolicach 1,80 USD za mln BTU.

Wczoraj amerykański Departament Energii podał, że w 2020 roku będziemy mieć do czynienia z rekordowym poziomem konsumpcji oraz produkcji gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych. Te prognozy pojawiały się już wcześniej, natomiast nową informacją są dane na temat prognozowanej sytuacji w 2021 r. Wtedy zarówno konsumpcja, jak i produkcja, mają zejść na niższe poziomy niż w bieżącym roku.

Spadek produkcji gazu ziemnego w kolejnym roku ma wynikać przede wszystkim z jego niskich cen, które zniechęcają firmy wydobywcze do rozszerzania działalności operacyjnej. Z kolei mniejsza konsumpcja będzie efektem coraz większej popularności odnawialnych źródeł energii.

Warto wspomnieć, że zarówno w tym, jak i w przyszłym roku, na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych będzie miała miejsce nadwyżka. Raport Departamentu Energii ma jednak ogólnie neutralny wydźwięk, ponieważ sytuacja fundamentalna na rynku gazu sprzyja spadkom cen już od dłuższego czasu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Polecane