Rekordowa rentowność „dwulatek” Niemiec

Rentowność obligacji 2-letnich Niemiec spadła w piątek rekordowo nisko, bo banki kupują papiery, które mogą być trudniejsze do zdobycia kiedy zacznie kupować je Europejski Bank Centralny, pisze Reuters.

W piątek rentowność obligacji 2-letnich Niemiec spadła po raz pierwszy do minus 0,8 proc. Wcześniej w grudniu EBC informował, że zmieni zasady programu kupowania obligacji od początku 2017 r. Zasugerował, że będzie koncentrował się na zakupach papierów o krótszym terminie wykupu. Zakwalifikowane do zakupu mają być papiery roczne, a także mające rentowność niższą niż stopa depozytowa EBC.

Zobacz więcej

Rentowność obligacji 2-letnich Niemiec przez ostatni rok

Na rynku już widać było niedobór obligacji o krótszych terminach wykupu, które są wykorzystywane jako zabezpieczenie przy pożyczaniu pieniędzy na rynku. Rośnie przekonanie, że będzie jeszcze większy.

- EBC podjął działania, aby zredukować taki niedobór, ale nie spowoduje to znaczącej zmiany – uważa Martin van Vliet, strateg ING.

Odniósł się do decyzji EBC o łatwiejszym udostępnieniu papierów w ramach programu ich pożyczania. Źródła Reutersa twierdzą, że w czwartek banki „rzuciły się” na niemieckie papiery dostępne w ramach program pożyczania ich przez Bundesbank.

- Opłata jest wciąż bardzo „dotkliwa” jeśli chodzi o pożyczanie papierów. Jeśli chodzi o przyszły rok oczekiwałbym, że obligacje 2-letnie Niemiec jeszcze trochę zdrożeją, ale rentowności pozostaną na bardzo niskim poziomie – powiedział Van Vliet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rekordowa rentowność „dwulatek” Niemiec