Rekordowa ropa wystraszyła Wall Street

19-02-2008, 22:20

Końcówka notowań za oceanem doprowadziła indeksy pod kreskę. Inwestorzy przestraszyli się ropy za 100 dolarów.

Dobre wyniki Wal-Mart przed sesją wyraźnie zachęcały do zakupów, ale pod koniec dnia największa sieć handlowa świata była już tylko 0,5 proc. na plusie. Równie symboliczny był ostateczny wzrost kursu Hewlett-Packard, wyraźnie rosnący w pierwszej fazie handlu. Największy na świecie producent komputerów osobistych miał po sesji przedstawić wyniki kwartalne.

Jeszcze na dwie godziny przez zamknięciem, wszystko wskazywało na to, że dzień może się skończyć nawet 1-procentowymi zwyżkami głównych indeksów. Nastroje poprawił już w trakcie notowań indeks koniunktury amerykańskich budowlańców (w lutym wzrósł drugi miesiąc z rzędu, choć oczekiwano stabilizacji) i sekretarz skarbu. Henry Paulson, w wywiadzie dla CNBC, stwierdzi, że rynek kredytowy powoli się "odmraża" i nie ma potrzeby mocniejszego rządowego wsparcia dla instytucji finansowych.

Niestety, nastroje inwestorom popsuła ropa. Baryłka na nowojorskiej giełdzie towarowej przekroczyła w dostawach na marzec poziom 100 USD. To rekord (liczony przy cenach zamknięcia). Na taką informację (skok ceny o 5 proc. w jeden dzień!) znakomicie mogli zareagować tylko przedstawiciele branży paliwowej. Mocno podrożały papiery Exxon Mobil, Chevron, Occidental Petroleum i Amex Oil.

Zdecydowanie gorzej wiodło się blue chipom, choć Dow Jones w pewnym momencie sesji był już 150 punktów nad kreską. Najsłabsze były telekomy AT&T i  Verizon Communications, które ogłosiły nowe, atrakcyjne tylko dla klientów, plany taryfowe. Słabe były też akcje finansistów. Huśtawkę nastrojów przeżyli właściciele MBIA, lidera ubezpieczycieli obligacji. Najpierw kurs mocno wzrósł po powrocie na stanowisko prezesa spółki Josepha Browna. Koniec sesji przyniósł już 5-proentową przecenę.

W środę czekają nas bardzo ważne dane o inflacji i budowach (wszystkie o 14.30 czasu polskiego), a o 20 poznamy protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rekordowa ropa wystraszyła Wall Street