Rekordowa sesja była bardzo nudna

Artur Szymański
30-10-2007, 00:00

WIG20 ustanowił wczoraj rekord i z tego należy się cieszyć. Zachwytu nie wzbudza jednak styl, w jakim został osiągnięty. Indeks blue chipów otworzył dzień luką hossy i właściwie to byłoby na tyle.

Od razu po starcie notowań z wysokiego C inwestorzy spoczęli na laurach. Kolejne godziny nie przynosiły zmian. WIG20 pozostał do końca sesji w nieznośnie przeciągającej się konsolidacji na tym samym poziomie. Charakteryzowała ją minimalna, wręcz mikroskopijna, amplituda wahań. Kupujący nie kwapili się do dalszego windowania indeksu, a podaż praktycznie nie istniała. Wystarczyło, by dowieźć rekord do mety.

W cenach zamknięcia historyczny szczyt wznosi się na pułapie 3917,87 pkt, zaś w cenach dnia — o 22,66 pkt wyżej. Na wykresie powstała nietypowa w takich sytuacjach czarna świeca o płaskim korpusie, co nie przekonuje o sile byków. Wyznaczanie poprzednich szczytów hossy (np. 6 lipca czy 11 października) odbywało się przy dużym zaangażowaniu inwestorów — obroty sięgały około 1,5 mld zł — i systematycznym wzroście cen akcji.

Tym razem inwestorzy zerwali z tradycją. Handel walorami WIG20 podsumowano na nieco ponad 800 mln zł, a zamknięcie wypadło nieznacznie poniżej poziomu otwarcia. Teoretycznie nie jest to najlepszy sygnał siły rynku, ale tak naprawdę scenariusz dalszego rozwoju wydarzeń na GPW napiszą inwestorzy na Wall Street. Nie ma więc sensu przykładać większej wagi do stylu, w jakim padł poniedziałkowy rekord.

Ten tydzień, choć krótszy o jeden dzień, zapowiada się emocjonująco. W środę poznamy dane o amerykańskim PKB, a przede wszystkim — decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych. Inwestorzy nie dopuszczają innej myśli niż obniżka o 25 pkt baz. Jeśliby do niej nie doszło, może nastąpić tąpnięcie na giełdach. Obecna fala wzrostowa opiera się na założeniu, że amerykański bank centralny poluzuje politykę monetarną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekordowa sesja była bardzo nudna