Rekordowa strata

Anna Pronińska, Reuters
opublikowano: 31-05-2006, 00:00

Światowy gigant słabo zakończył rok. Dlatego zamierza redukować zatrudnienie i postawić na internet.

Aż 21,9 mld GBP wyniosła na koniec roku rozrachunkowego strata netto Vodafone Group, największego na świecie operatora telekomunikacyjnego i mniejszościowego udziałowca Polkomtela (Plus, Sami Swoi). To efekt odpisania wartości aktywów, głównie w Niemczech. Mimo że strata jest o 0,3 mld mniejsza od prognozowanej przez analityków, to i tak jest największa w historii europejskich spółek. Dotychczasowy rekord padł cztery lata temu, kiedy 24,6 mld EUR pod kreską zanotował Deutsche Telekom.

Po opublikowaniu wyników operator zapowiedział podniesienie o 49 proc. dywidendy na akcję. Oznacza to, że spółka wypłaci akcjonariuszom do 6,07 pensów za papier, o 1,37 pensa więcej od prognoz analityków. Łącznie Vodafone przeznaczy na ten cel 9 mld GBP.

Spółka, która nadal spodziewa się małego wzrostu dochodów w Europie, zapowiedziała cięcie kosztów, włączając w to redukcję 400 miejsc pracy w centrali. Wcześniej zagraniczna prasa pisała, że Vodafone zmniejszy zatrudnienie o 6 tys. osób w skali globu, a z centrali spółki w Newbury odejdzie 500 pracowników.

Nowa strategia zakłada wejście w szerokopasmowy dostęp do internetu. W trzecim kwartale roku obrachunkowego firma planuje wprowadzić takie rozwiązanie w Niemczech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska, Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy