Rekordowa strata Citigroup

RB
opublikowano: 16-01-2008, 00:00

Z powodu kryzysu na rynku kredytów hipotecznych amerykański bank stracił w kwartał więcej niż wynosi roczny deficyt Polski.

Z powodu kryzysu na rynku kredytów hipotecznych amerykański bank stracił w kwartał więcej niż wynosi roczny deficyt Polski.

Największy bank w USA zmartwił inwestorów. W IV kwartale 2007 r., po odpisaniu rekordowych 18,1 mld USD straconych na rynku kredytów hipotecznych, zanotował 9,83 mld USD (23,64 mld zł) straty netto. Zaskoczyło to analityków, którzy spodziewali się straty o połowę mniejszej. Dla porównania: deficyt budżetowy Polski w 2007 r. wyniósł 16,92 mld zł. W ciągu roku Citigroup zarobił na czysto 3,62 mld USD.

— Choć zanotowaliśmy rekordowe wyniki w kilku sektorach, to i tak dane są nie do zaakceptowania — mówi Vikram Pandit, szef Citigroup.

W konsekwencji amerykański bank zamierza zredukować liczbę etatów o 6 proc. (czyli o 20 tys.) oraz ściąć dywidendę o ponad 40 proc.

— Na rynkach nadal będzie wiało chłodem, bo czekają nas kolejne złe informacje z innych instytucji finansowych — przewiduje John Fisher z Fifth Third Asset Management, firmy zarządzającej aktywami.

Dodaje, że Citi będzie musiał podnieść kapitał i zapewne opłaty. Naprzeciw wychodzą mu zagraniczni inwestorzy. Bank ma od nich otrzymać 14,5 mld USD świeżego kapitału, oferując uprzywilejowane akcje. Z pomocą śpieszą m.in. Government Investment z Szanghaju, kuwejcki Investment Authority oraz saudyjski książę Alwaleed bin Talal

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu