Rekordowa wartość niespłaconego długu chińskich firm

opublikowano: 20-03-2019, 09:34

Według ekspertów, spowolnienie gospodarcze i wyjątkowo napięte warunki kredytowania spowodowały, że dług korporacyjny osiągnął rekordowy poziom w Chinach w ubiegłym roku. Wzrosła wartość zarówno długu wyemitowanego w dolarach jak i chińskim juanie.

Niespłacony dług denominowany w krajowej walucie wzrósł do „bezprecedensowego” poziomu 119,6 mld juanów (17,8 mld USD). To wartość cztery razy wyższa niż w 2017 r. – wynika z raportu singapurskiego banku DBS.

Juany, dolary
Zobacz więcej

Juany, dolary fot. Bloomberg

Szacunki japońskiego banku Nomura są jeszcze wyższe i wskazują, że wartość niewypłacalności w obligacjach w Chinach Kontynentalnych - lub obligacji denominowanych w juanie - na 159,6 mld juanów (23,8 mld USD).

Obligacje denominowane w dolarach amerykańskich lub zadłużenie denominowane w dolarach amerykańskich emitowane przez chińskie przedsiębiorstwa podążały za tym samym trendem. Nomura twierdzi, że kwota takiego zadłużenia wzrosła do 7 mld USD w 2018 roku z „zerowego” poziomu rok wcześniej.

W zeszłym roku Chiny doświadczyły bezprecedensowej fali niewypłacalności obligacji korporacyjnych, co jest świeżym sygnałem wahań uderzających w rynki finansowe w miarę pogłębiania się spowolnienia - napisali analitycy DBS w raporcie.

Według DBS, największy udział w niewypłacalnościach miał w 2018 r.  sektor energetyczny odpowiadający z kwotę 46,4 mld juanów, stanowi prawie 40 proc. wszystkich niewypłacalności długu denominowanego w juanie. Drugie miejsce przypadło firmom z szeroko rozumianego sektora dóbr konsumenckich..

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy