Rekordowe bogactwo Amerykanów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-03-2021, 14:27

Mimo tragicznej pandemii, która nie tylko doprowadziła do śmierci setki tysięcy ludzi, ale postawiła „na głowie” dotychczasowy styl życia, kontakty międzyludzkie i niemal całą gospodarkę, 2020 r. amerykańskie gospodarstwa domowe zakończyły z rekordowym poziomem bogactwa, informuje Reuters.

3D Animation Production Company/Pixabay

Wyliczenia Banku Rezerw Federalnych (Fed) wskazują, że na koniec minionego roku bogactwo osiągnęło nowy historyczny szczyt na poziomie 130,2 bln USD. Bankierzy centralni podkreślili w cyklicznym raporcie, że to w dużej mierze zasługa rekordowo niskich stóp procentowych, jak i gigantycznego wsparcia jaki na czas pandemii udzielają obywatelom i firmom zarówno Fed, jak i rząd federalny. W porównaniu z 2019 r. majątek gospodarstw domowych zwiększył się aż o 12 bln USD.

W dużej mierze pomogła też sytuacja na giełdach. Dzięki wzrostom cen akcji aktywa gospodarstw domowych wzbogaciły się o 4,9 bln USD w samym czwartym kwartale 2020 r. Z kolei nieruchomości dodały ok 900 mld USD. Salda w gotówce, rachunkach czekowych i depozytach oszczędnościowych wzrosły w okresie październik-grudzień łącznie o 642,7 mld USD do rekordowego poziomu 14,1 bln USD.

Choć Amerykanom udało się spłacić rekordową kwotę 118,3 mld USD zadłużenia z tytułu kart płatniczych, jednak ogółem zadłużenie gospodarstw domowych zwiększyło się w ostatnim kwartale 2020 r. o 6,5 proc. po wzroście o 5,7 proc. kwartał wcześniej. To „zasługa” rosnącego długu hipotecznego. Rekordowo niskie stawki procentowe zachęcały bowiem do zadłużania się w tej formie. Całkowity dług hipoteczny osiągnął pułap 10,9 bln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane