Rekordowe ceny domów w Amsterdamie

opublikowano: 10-01-2019, 11:51

Ceny nieruchomości mieszkaniowych w konstytucyjnej stolicy Holandii są rekordowo wysokie. To zasługa napływających do miasta bogatych ekspatów.

Ceny nieruchomości mieszkaniowych w regionie Amsterdamu wzrosły o 8 proc. w czwartym kwartale 2018 roku w ujęciu rocznym. Mediana ceny transakcyjnej doszła do rekordowych 448 tys. EUR. Choć wzrost cen jest najniższy od prawie czterech lat, to jest on notowany już 22 kwartał z rzędu. W całej Holandii cena transakcyjna wzrosła w czwartym kwartale o 10,3 proc. do 298 tys. EUR.

Ger Jaarsma, szef stowarzyszenie handlu nieruchomościami NVM wskazuje, że Amsterdam stał się dla wielu potencjalnych klientów zbyt drogi, dlatego można spodziewać się spadku cen.

- W niektórych regionach, szczególnie w Amsterdamie, wzrost cen powoli zbliża się do końca – powiedział.

Za dużą część ostatnich zakupów nieruchomości mieszkaniowych w Amsterdamie odpowiadają ekspaci. Wielu z nich chce osiedlić się w stolicy Holandii z powodu brexitu, bo miasto przyciągnęło wiele zagranicznych firm. Między styczniem a listopadem ubiegłego roku do Amsterdamu przybyło w celu osiedlenie ponad 15 tys. ludzi.

Rynek nieruchomości mieszkaniowych i rosnące na nim ceny stały się gorącym tematem w Amsterdamie w ostatnim czasie. Lokalni politycy coraz częściej zwracają głośno uwagę na problem „wypychania” z miasta mniej zasobnych rodzin przez bogatych ekspatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu