Rekordowe ceny energii w Europie, a będzie jeszcze drożej

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 30-12-2021, 16:57
aktualizacja: 30-12-2021, 17:02

Tak wysokich cen za energię jak w 2021 r. mieszkańcy Europy nie płacili jeszcze nigdy. Jednym z powodów jest nie do końca przemyślana polityka energetyczna Unii Europejskiej obejmująca kosztowną transformację i odejście od paliw kopalnych oraz brak wystarczających zapasów paliw przed okresem zimowym.

fot. Angel Garcia/Bloomberg

Jak podaje agencja Bloomberg, średni koszt energii dostarczanej w krótkim okresie wzrósł w tym roku do rekordowych poziomów. W przypadku Niemiec, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii wzrósł on o ponad 200 proc. zaś w Skandynawii, gdzie do tej pory hamująco na ceny działał wysoki udział energii wodnej, wzrost jest jeszcze bardziej spektakularny i sięga 470 proc. w skali roku.

W efekcie nie dość że konsumenci będą od przyszłego roku poważnie odczuwać w swoich portfelach tak gwałtowny wzrost cen energii, również przemysł odczuwać będzie poważne reperkusje. Już część hut czy producentów nawozów w Europie zmuszona już została do ograniczenia produkcji lub nawet jej całkowitego zamknięcia.

Tymczasem eksperci ostrzegają, że to nie koniec drastycznych podwyżek. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt „walki o ekologię”, która prowadzi do zamykania działalności przez część producentów energii, jak w przypadku elektrowni jądrowych czy do spekulacyjnego handlu uprawnieniami do emisji CO2 i radykalnego podbijania ich cen.

Jak wylicza Bloomberg, ceny energii tzw. dnia następnego w Niemczech wyniosły w tym roku średnio 96,85 EUR za megawatogodzinę, podczas gdy koszty we Francji wyniosły 109,17 EUR. Hiszpańscy użytkownicy zapłacili 111,93 EUR, ceny w Wielkiej Brytanii wynosiły średnio 117,82 GBP, podczas gdy koszty w regionie skandynawskim wyniosły 62,31 EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane