Rekordowe ceny na europejskim rynku energii

opublikowano: 28-09-2021, 14:31

Od gazu ziemnego po pozwolenia na emisję. Niemal wszystko jest rekordowo drogie na europejskim rynku energii.

- Równowaga podaży i popytu w Europie pozostanie niezwykle chwiejna w miarę zbliżania się zimy, zwiększając presję cenową na rynku, który jest już rekordowo wysoko – napisali analitycy BloombergNEF w raporcie opublikowanym we wtorek.

Gaz ziemny drożał we wtorek momentami ponad 12 proc., a prawa do emisji dwutlenku węgla o ponad 2 proc. Ceny energii elektrycznej z dostawą w przyszłym roku w Niemczech i Wielkiej Brytanii ustanowiły nowe rekordy. Kurs ropy Brent przekroczył 80 USD po raz pierwszy od października 2018 roku. Węgiel jest najdroższy od kryzysu finansowego 2008 roku.

- To pierwsza część wieloletniego, potencjalnie trwającego dekadę supercyklu surowców – powiedział Jeff Currie, globalny szef analizy rynku towarowego w Goldman Sachs. – Jest on napędzany wojną ze zmianą klimatu i wojną z nierównością dochodów – dodał.

Duży udział w rajdzie wzrostowym cen ma niedostateczna podaż gazu ziemnego. Jego zapasy w Europie są najniższe od ponad dekady dla tej pory roku. Według scenariusza ostrej zimy, opracowanego przez BNEF, na koniec marca w zbiornikach w Europie zostanie 2,5 mld metrów sześciennych gazu, czyli tylko 3,8 proc. ich maksymalnej objętości.

- Jest niezwykle trudno cokolwiek prognozować. Obecnie rynek gazu jest skrajnie źle zaopatrzony - powiedział Marco Saalfrank, szef europejskiego rynku w szwajcarskiej spółce użyteczności publicznej Axpo Holding. – Wszystko zależy od tego jak ostra będzie zima. Jeśli będzie bardzo zimno prawdopodobnie będziemy widzieć dalszy wzrost cen gazu – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane