Rekordowe ceny za dzieła Rembrandta i Rafaela

PAP
opublikowano: 09-12-2009, 07:47

Obraz Rembrandta sprzedał się we wtorek na  aukcji w Londynie za 20,2 mln funtów (91 mln zł), zaś rysunek Rafaela za 29,1 mln funtów (131 mln zł). Są to rekordowe ceny za prace tych twórców - powiadomił dom aukcyjny Christie's.

"Głowa muzy" Rafaela, będąca szkicem do jednego z jego fresków w Stanzach Watykańskich, stała się tym samym najdrożej sprzedanym dziełem tego renesansowego mistrza, a także najdroższą na świecie pracą na papierze - wskazują organizatorzy aukcji.

Natomiast pochodzący z 1658 r. "Portret mężczyzny podpierającego się pod boki" Rembrandta stał się piątym najdroższym w historii obrazem spośród dzieł dawnych mistrzów. Rekordzistą jest "Rzeź niewiniątek" Petera Rubensa, za którą w 2002 r. zapłacono 49,5 mln funtów.

Najdroższym obrazem XVII-wiecznego holenderskiego mistrza był dotychczas "Portret 62-letniej kobiety", który w grudniu 2000 r. został zlicytowany za 19,8 mln funtów.

Christie's wskazuje na ciekawą historię "Portretu mężczyzny...". Po raz ostatni pojawił się on na aukcji w 1930 r., gdzie uzyskał cenę 18,5 tys. funtów. Następnie przeszedł przez szereg prywatnych kolekcji w USA, a po raz ostatni obejrzeć można go było na wystawie w Detroit w 1970 r.

Z kolei "Głowa muzy" licytowana była po raz ostatni ponad 150 lat temu.

Łączna wartość dzieł sprzedanych na londyńskiej aukcji dawnych mistrzów i sztuki XIX-wiecznej wyniosła około 68 mln funtów, nieco powyżej oczekiwań. Przy tym, 9,2 mln funtów zapłacono za obraz "Św. Jan Ewangelista" pędzla renesansowego malarza włoskiego Domenico Zempieriego.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane