Rekordowe obroty agencji pracy tymczasowej

DCZ
19-08-2011, 00:00

Liczby wskazują, że rynek agencji zatrudnienia w Polsce odrobił już straty spowodowane spowolnieniem i rośnie w umiarkowanym tempie.

Liczby wskazują, że rynek agencji zatrudnienia w Polsce odrobił już straty spowodowane spowolnieniem i rośnie w umiarkowanym tempie.

Całkowite obroty Polskiego Forum HR (wcześniej Związek Agencji Pracy Tymczasowej) za drugi kwartał 2011 r. osiągnęły rekordowy poziom 451 596 178 zł i w porównaniu do pierwszego kwartału wzrosły o 3 proc. Porównując rok do roku wzrost wynosi 17 proc. Obroty za pierwszą połowę roku 2011 były o 21 proc. wyższe niż obroty za pierwszą połowę 2010 r.

W drugim kwartale największy — prawie 28 proc. — udział w obrotach Forum należał do agencji Randstad, następna w kolejności była agencja Manpower z 16,9 proc. udziałem, potem Adecco — 16,8 proc. Kolejne agencje, z udziałem już poniżej 10 proc., to: Trenkwalder — 9,56 proc., Start People — 8,24 proc. i Work Express — 6,69 proc.

W drugim kwartale 2011 r. pracownicy tymczasowi wypracowali 24,5 mln godzin, z czego ponad 21,5 mln godzin w oparciu o umowy o pracę. Wynika z tego, że wśród agencji członkowskich Polskiego Forum HR odsetek godzin przepracowanych na umowy o prace wciąż wynosi prawie 90 proc. wszystkich przepracowanych godzin. Polskie Forum HR walczy z procederem nadużywania przez agencje umów zleceń, które zaniżają koszty usług i są niekorzystne dla pracowników tymczasowych.

Jak wskazują statystyki, pracownicy tymczasowi w Polsce są najczęściej zatrudnieni na stanowiskach produkcyjnych i około produkcyjnych w takich branżach, jak: przemysł lekki, maszynowy, spożywczy i motoryzacja oraz transport, logistyka i farmacja. Z kolei pracownicy tymczasowi delegowani do pracy za granicą najczęściej zatrudniani są w branży budowlanej. Wśród pracowników tymczasowych wciąż przeważają osoby młode, do 26. roku życia.

24,5

mln Tyle godzin wypracowali pracownicy tymczasowi w Polsce w drugim kwartale 2011 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Rekordowe obroty agencji pracy tymczasowej