Rekordowe obroty kontraktami w Chinach

opublikowano: 04-01-2017, 08:10

Ubiegły rok, choć sytuacja na rynku akcji w Chinach nie przedstawiała się szczególnie dobrze, okazał się jednak bardzo udany dla segmentu kontraktów terminowych i opcji, donosi Bloomberg.

Handel futures na  Shanghai Futures Exchange, Dalian Commodity Exchange i Zhengzhou Commodity Exchange w ujęciu wolumenowym zwiększył się o 37 proc. względem 2015 r. osiągając poziom 4,1 mld kontraktów.

W ujęciu wartościowym ustanowiony został nowy rekord, po 30-proc. wzroście wyniósł on aż 177,4 bln juanów (25,5 mld USD), wynika z danych zaprezentowanych przez China Futures Association.

Chińscy inwestorzy w znaczącym stopniu zmienili w ubiegłym roku swoje strategie, gremialnie przechodząc na rynek kontraktów terminowych. Kuszeni byli perspektywami niedoborów surowcowych mających wynikać z podejmowanych przez rząd w Pekinie starań w celu ograniczenia potencjału przemysłowego. W efekcie gracze kupowali kontrakty na wszystko, począwszy od rudy żelaza po bawełnę.

Choć skala zwyżki jest imponująca, chińskie giełdy pod względem obrotów nadal pozostają daleko w tyle za międzynarodowymi rywalami. Według szacunków Światowej Federacji Giełd, wartość nominalna futures i opcji notowanych na giełdach CME Group w 2015 r. wyniosła 41,15 bln dolarów. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekordowe obroty kontraktami w Chinach