Rekordowe odpływy kapitału z rynków wschodzących (WYKRES DNIA)

Kraje emerging markets po raz pierwszy od lat 80. zanotują w tym roku ujemne przepływy kapitałowe, prognozuje Institute of International Finance.

Napływy kapitału zagranicznego do krajów emerging markets (słupki ciemnozielone), na tle odpływów kapitału rodzimego (słupki jasnozielone). Linią oznaczono wartość przepływów netto z obu źródeł. Wartości z lat 2015-2016 oznaczają prognozę
Zobacz więcej

Napływy kapitału zagranicznego do krajów emerging markets (słupki ciemnozielone), na tle odpływów kapitału rodzimego (słupki jasnozielone). Linią oznaczono wartość przepływów netto z obu źródeł. Wartości z lat 2015-2016 oznaczają prognozę ft.com, IIF

Napływ zagranicznych kapitałów na rynki wschodzące spowolni w tym roku do 548 mld USD, co byłoby wynikiem gorszym niż w czasie kryzysu finansowego, wynika z raportu ośrodka IIF, cytowanego przez portal ft.com. Miejscowi inwestorzy wyślą za granicę blisko dwukrotnie wyższą sumę, przez co z rynków wschodzących odpłynie netto 540 mld USD, w porównaniu z sięgającym 32 mld USD napływem w 2014 r. To będzie oznaczało dopiero pierwszy odpływ netto kapitału od 1988 r. W przeciwieństwie do wyhamowania napływów w 2008 r. obecne wyhamowanie ma w większości źródła wewnętrzne, zauważa Charles Collyns, główny ekonomista ośrodka IIF.

- Rosną obawy o spowolnienie wzrostu na rynkach wschodzących, a przyczynia się do tego sytuacja w Chinach i niepewność związana z podwyżką stóp Fedu. Czynniki ograniczające napływy będą miały charakter długookresowy, a to oznacza, że nie należy spodziewać się szybkiego odbicia, ale raczej długotrwałej posuchy – oceniał Charles Collyns.

W tym tygodniu szefowa MFW Christine Lagarde ostrzegła, że rynki wschodzące czeka piąty z rzędu rok osłabienia dynamiki PKB. Do inwestycji na rynkach wschodzących nie zachęca podwyższona zmienność na rynkach finansowych oraz związana z nią awersja do ryzyka, dodaje Charles Collyns. Tymczasem za rosnące odpływy kapitału za granicę w największej mierze odpowiadają spłaty zagranicznych kredytów przez przedsiębiorstwa, zwłaszcza chińskie. Zadłużenie przedsiębiorstw spoza sektora finansowego wzrosło na rynkach wschodzących 5-krotnie w ciągu ostatnich 10 lat, wynika z szacunków IIF.

- Tempo, w jakim zaciągano zadłużenie, było zdumiewające. Wszystkie badania naukowe pokazują, że tempo zaciągania długów wpływa na ich jakość w razie nastania kryzysu. Obserwujemy zwiększanie się ciężaru obsługi zadłużenia dźwiganego przez przedsiębiorstwa – zauważał Hung Tran, dyrektor w IIF.

Spłaty długów nie ułatwia znaczące osłabienie wielu lokalnych walut. Według IIF dewaluacja reala podbiła dług przedsiębiorstw brazylijskich o równowartość 7,3 proc. PKB. W przypadku Turcji osłabienie liry zwiększyło zobowiązania o tyle co 6,2 proc. PKB.


Napływy kapitału zagranicznego do krajów emerging markets (słupki ciemnozielone), na tle odpływów kapitału rodzimego (słupki jasnozielone). Linią oznaczono wartość przepływów netto z obu źródeł. Wartości z lat 2015-2016 oznaczają prognozę. Źródło: ft.com, IIF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, ft.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu