Rekordowe pozycje niemieckich niedźwiedzi

Przemysław Barankiewicz
opublikowano: 13-04-2012, 00:00

GIEŁDY

Wzrosty na giełdach w ostatnich miesiącach sprawiły, że rośnie liczba inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć pozycje opcjami sprzedaży. Relacja liczby kontraktów put, które zabezpieczają przed przeceną, względem kontraktów call w przypadku indeksu DAX jest aż o 24 proc. wyższa niż ten sam wskaźnik dla europejskiego indeksu Stoxx 50. To najwyższa różnica od grudnia 2006 r.

DAX w I kwartale zyskał 17 proc., co jest najlepszym wynikiem wśród głównych indeksów rozwiniętej Europy. Tymczasem kłopoty Hiszpanii i Włoch mogą sfinansować właśnie Niemcy. Zabezpieczanie się opcjami sugeruje, że rynki nie oczekują długotrwałego załamania na giełdzie we Frankfurcie, ale chcą jedynie bez ryzyka zachować swoje pozycje. Między 19 marca a 11 kwietnia liczba „niedźwiedzich” opcji na DAX wzrosła o 18 proc., do 2,94 mln. W tym samych okresie „bycze” call wzrosły o 9,6 proc., do 2,08 mln pozycji.

Czytaj blog autora na blogi.pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu