Rekordowe spadki cen

Anna Borys
opublikowano: 22-06-2006, 00:00

Rynek długu leci w dół. I na razie dna nie widać. Środa przyniosła rekordową przecenę obligacji. Rentowność dwuletnich papierów skarbowych wzrosła do 4,90 proc. z 4,75 proc. we wtorek, pięcioletnich wyniosła 5,60 proc., co oznacza wzrost o całe 20 pkt baz. Dochodowość obligacji dziesięcioletnich osiągnęła wartość 5,74 proc. w porównaniu z 5,60 proc. dnia poprzedniego.

Bardzo kiepskie nastroje w naszym regionie potwierdziła wczorajsza aukcja pięcioletnich obligacji o wartości 2 mld zł. Średnia rentowność z przetargu wyniosła 5,52 proc., czyli była mniejsza niż na rynku wtórnym. Co więcej, nie znalazło się wielu chętnych na zakupy: popyt okazał się znacznie gorszy niż na poprzedniej aukcji i wyniósł 3,53 mld zł.

Wniosek z obecnej sytuacji na rynku jest prosty: inwestorzy spodziewają się początku podwyżek stóp procentowych w Polsce. Rynek przewiduje już pierwsze zmiany w trzecim kwartale tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu