Rekordowe surowce i eksplozja w Nigerii dołują giełdy w Europie i USA

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 12-05-2006, 16:05

Po zbliżeniu się cen ropy do rekordowego poziomu, historycznego maksimum złota i silnej przecenie jaka stałą się w czwartek udziałem amerykańskich giełd, piątkową sesję na największych parkietach zdominowała podaż. W górę – co zrozumiałe – idą notowania spółek surowcowych. Tracą z kolei firmy, w które uderza słaby dolar.

Po zbliżeniu się cen ropy do rekordowego poziomu, historycznego maksimum złota i silnej przecenie jaka stałą się w czwartek udziałem amerykańskich giełd, piątkową sesję na największych parkietach zdominowała podaż. W górę – co zrozumiałe – idą notowania spółek surowcowych. Tracą z kolei firmy, w które uderza słaby dolar.

Udany dzień mają akcjonariusze luksemburskiego Arcelora oraz niemieckiego ThyssenKrupp. Obaj potentaci rynku stalowego wygenerowali w minionym kwartale wyniki znacznie lepsze od oczekiwany przez analityków. Co prawda i zysk Arcelora i ThyssenKrupp był niższy niż rok wcześniej, jednak w przypadku pierwszej ze spółek przesadził o tym wzrost zadłużenia z tytuły przejęcia Dofasco, zaś niemiecka firma w minionym roku sprzedawała aktywa. W reakcji kurs obu walorów rośnie.

Tracą za to papiery Royal Philips, największego europejskiego producenta elektroniki użytkowej. Przecena sięga powyżej 1,5 proc. Pod kreską toczą się również notowania Siemensa, niemieckiego koncernu inżynieryjnego. Spada kurs papierów DaimlerChrysler, piątego pod względem wielkości koncernu motoryzacyjnego na świecie. Dla wymienionych spółek amerykański rynek ma ogromny udział w strukturze regionalnej zysków.

Wypadający na dzisiaj termin wypłaty dywidendy szkodzi notowaniom hiszpańskiej Telefonici. Nawet 40-proc. wzrost zysku trzeciej w Europie spółki telekomunikacyjnej nie jest w stanie zredukować 2,3-proc. przeceny walorów.

Amerykańskie giełdy w pierwszej fazie sesji kontynuują czwartkową przecenę. To efekt niepokojących doniesień z Nigerii gdzie doszło do eksplozji ropociągu. Przy tak mało stabilnej sytuacji na rynku paliwowym, to dodatkowy czynnik mogący wpłynąć na wzrost notowań ropy.

Podobnie jak dzień wcześniej, większe spadki są udziałem spółek technologicznych.

W poprawie nastrojów nie pomogły najnowsze dane makro. Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych spadł niespodziewanie w marcu do 62,0 mld USD z 65,6 mld USD w poprzednim miesiącu. To najniższy poziom deficytu od sierpnia 2005 roku. Analitycy spodziewali się deficytu na poziomie 67,0 mld USD.

W średniej Dow Jones w górę Idzi kurs General Motors. Aprecjacja sięga około 2 proc. Analitycy

KeyBanc Capital Markets podnieśli rekomendację dla walorów potentata motoryzacyjnego z trzymaj do kupuj. Tłumaczą do spodziewanym zakończeniem sukcesem negocjacji ze związkami zawodowymi i upadłym Delphi oraz znaczącym wzrostem zysków w tym i przyszłym roku. Te ostatnie mają być napędzane wprowadzeniem na rynek nowych modeli pickupów oraz SUV.

W gronie pozostałych spółek in minus mocno wypada Expedia. Kurs spada momentami ponad 20 proc. Tour operator poinformował o wyższym niż zakładała prognoza spadku zysków. Lekko z kolei zwyżkuje wycena akcji Best Buy. Firma zakupiła pakiet kontrolny Jiangsu Five Star Appliance, czwartego na chińskim rynku detalisty aplikacji i elektroniki użytkowej.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rekordowe surowce i eksplozja w Nigerii dołują giełdy w Europie i USA