Rekordowe tempo ożywienia chińskiej gospodarki

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 16-04-2021, 06:45

Początek bieżącego roku stał pod znakiem gwałtownego przyspieszenia ożywienia gospodarczego w Państwie Środka. Napędzane jest ono zarówno popytem zewnętrznym, jak i na krajowym rynku, donosi Reuters.

fot. Bloomberg

Zaprezentowane w piątek oficjalne dane rządowe wskazują, że w pierwszych trzech miesiącach 2021 r. chiński PKB zwiększył się aż o 18,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. To rekordowa dynamika od co najmniej 1992 r., odkąd tego typu porównania kwartalne są archiwizowane.

Odczyt jest przy tym nieznacznie niższy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała dynamikę wzrostu PKB na poziomie 19 proc.

Warto jednak pamiętać, że dane z początku 2020 r. są mocno zaniżone i nie w pełni adekwatne z uwagi na silny spadek aktywności gospodarczej będący następstwem wybuchu pandemii koronawirusa.

Obserwowane ożywienie jest napędzane przede wszystkim przez eksport, ponieważ fabryki pracowały pełną parą, aby realizować zamówienia zagraniczne. Dodatkowym czynnikiem jest stały wzrost konsumpcji, który występuje pomimo sporadycznych przypadków Covid-19 w niektórych miastach.

W ujęciu kwartalnym wzrost wyhamował jednak do 0,6 proc. w okresie styczeń-marzec ze zrewidowanych 3,2 proc. w poprzednim kwartale. W tym przypadku spodziewano się wartości rzędu 1,5 proc.

I kwartał 2021 r. gospodarka chińska kończyła z 14,1 proc. wzrostem produkcji przemysłowej w marcu licząc rok do roku (spowolnienie z 35,1 proc. w okresie styczeń-luty) oraz 34,2-proc wzrostem sprzedaży detalicznej przy 33,8-proc. dynamice w okresie styczeń-luty, który z uwagi na święto Nowego Roku Księżycowego jest liczony wspólnie.

Prognozy zakładają, że druga na świecie pod względem wielkości po amerykańskiej gospodarka wzrośnie w tym roku o 8,6 proc. W 2020 r. dynamika zwyżki sięgnęła jedynie 2,3 proc. i była najniższa od 44 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane