Rekordowe Wall Street czeka na fiskalne wsparcie

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 09-02-2021, 18:55

W zasadzie od początku lutego obserwujemy ponowny rajd na globalnych rynkach akcyjnych. Świetne nastroje obserwujemy przede wszystkim na Wall Street. Pomimo tego, że na całym świecie wciąż trwa pandemia, amerykańscy inwestorzy skupiają się przede wszystkim na programie wsparcia dla amerykańskiej gospodarki. Czy jednak sam program, jego wielkość oraz poboczne życzenia amerykańskich polityków nie stanowią ogromnego zagrożenia dla stabilności obecnej sytuacji na rynkach?

Warto przypomnieć, że obecnie program został już zaakceptowany przez Kongres i obecnie opracowywane są szczegóły. Aktualnie w Senacie trwa próba wepchnięcia w pakiet fiskalny dla gospodarki podwyżki pensji minimalnej do 15 dolarów za godzinę. Teorie ekonomiczne mówią w większości, że podniesienie płacy minimalnej może prowadzić do spadku zatrudnienia, choć wiele przykładów na świecie przeczy tym założeniom. Można jednak stwierdzić, że z pewnością podniesienie płacy minimalnej może doprowadzić do jeszcze większego pobudzenia inflacji, w szczególności, kiedy na rynek trafi pakiet wsparcia o wielkości 1,9 biliona dolarów. Te ogromne środki już teraz prowadzą do wyraźnych sygnałów inflacyjnych. 10 letnia stopa breakeven, będąca pewnego rodzaju wskaźnikiem inflacyjnym, która bazująca na amerykańskich obligacjach już w tym momencie wskazuje na wystrzał cen i inflację na poziomie przynajmniej 2% w najbliższym czasie. Można spodziewać się, że inflacja będzie jednak sporo wyższa przy wprowadzeniu wszystkich narzędzi zaprezentowanych przez Demokratów. Teoretycznie program wsparcia dla gospodarki to szansa dla Wall Street. Z drugiej strony możliwy sygnał ostrzegawczy. Po pierwsze program wsparcia oznacza drukowanie kolejnego długu. Po drugie wyższa inflacja może doprowadzić do taperingu programu QE przez Fed, a w najgorszym przypadku do szybkiego podwyższania stóp procentowych w celu przywrócenia stabilności cen. Taka sytuacja doprowadzi nie tylko do gigantycznego rajdu rentowności, ale również zachwiania całym systemem finansowym. Niemniej na razie inwestorzy nie obawiają się takiej sytuacji, choć oczywiście warto śledzić to, co dzieje się na rynku surowców, a w szczególności na rynku metali szlachetnych. Złoto nie jest może notowane wysoko, ale srebro odzyskuje swój wigor, a platyna notowana jest najwyżej od 2015 roku.

Dzisiaj niemiecki DAX zakończył sesję spadkami, a na świecach wyrysowuje się potencjalny sygnał korekty. W przypadku Wall Street, indeks Dow Jones czy S&P; 500 znajdują się blisko wczorajszego zamknięcia. Nasdaq zyskuje z kolei przed 19 0,27%, notując poziomy powyżej 14 tys. punktów. Indeks WIG20 poszedł z kolei dzisiaj w ślady indeksu z Niemiec i stracił 0,54%, co może być powiązane z przeceną akcji CD Projekt. Akcje producenta gier traciły ze względu na informację o ataku hakerskim na spółkę.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane