Rekordowe zadłużenie amerykańskich gospodarstw domowych

  • Paweł Makosz
opublikowano: 17-02-2021, 19:02

Wzrost liczby zaciąganych kredytów hipotecznych negatywnie odbił się na całkowitym zadłużeniu amerykańskich gospodarstw domowych, poinformował Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku.

W czwartym kwartale ubiegłego roku całkowite zadłużenie wzrosło o 206 mld USD. W ujęciu rocznym zwiększyło się ono o 3 proc. i ustanowiło nowy rekord w wysokości 14,56 bln USD.

W 2020 roku liczba kredytów mieszkaniowych zaciąganych w USA wzrosła o 5 proc., przekraczając, pierwszy raz w historii, próg 10 bln USD. W porównaniu z 2019 rokiem zanotowano z kolei 12-procentowy spadek zadłużenia na kartach kredytowych.

USD
USD
3D Animation Production Company/Pixabay

Zmiany w zadłużeniu gospodarstw domowych odzwierciedlają burzliwy charakter poprzednich dwunastu miesięcy, kiedy rekordowo niskie stopy procentowe napędzały wzrost refinansowania kredytów hipotecznych.

Większość nowych pożyczek w 2020 roku przeznaczono na spłatę starych, a właściciele domów wycofali w tym czasie 182 mld USD z kapitału własnego. Miesięczna rata pożyczkobiorców, którzy nie zdecydowali się na taki krok, spadła średnio o ok. 200 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane