Rekordowe zakupy domów w Turcji przez obcokrajowców

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 14-12-2021, 12:34

Drastyczne osłabienie tureckiej liry zaowocowało wzrostem zainteresowania obcokrajowców zakupem domów w tym kraju. W listopadzie ustanowiony został nowy rekord tego typu transakcji, informuje Reuters.

Turcja, Stambuł
Turcja, Stambuł
fot. Moe Zoyari/Bloomberg

Według danych Tureckiego Instytutu Statystycznego, w listopadzie 2021 r. sprzedaż domów na rzecz obcokrajowców wzrosła aż o 48,4 proc. osiągając rekordowy poziom 7363 nieruchomości. To najwyższa liczba od 2013 r. kiedy to rozpoczęto archiwizowanie porównywalnych danych. Gros nabywców stanowili przy tym Irańczycy, Irakijczycy i Rosjanie. Wśród lokalizacji zakupowych prym wiedze Stambuł, południowy kurort Antalya oraz stołeczna Ankara.

W ujęciu narastającym po 11-tu miesiącach 2021 r. zakupy przez obcokrajowców wzrosły o 39,4 proc. zaś całkowita sprzedaż na tureckim rynku spadła w tym czasie o 9,3 proc r/r.

Inwestycje zagranicy nie były jednak jedynym czynnikiem napędzającym turecki rynek nieruchomości. Ogólna sprzedaż zwiększyła się bowiem o 59 proc. licząc w relacji do listopada 2020 r. i wyniosła ponad 178,8 tys. domów

Choć kraj boryka się z potężną inflacją i rekordowym osłabieniem liry (spadek o ponad 40 proc. względem dolara), rynek nieruchomości wspierany jest ciągle relatywnie niskimi kosztami kredytów hipotecznych. Ich sprzedaż w listopadzie wzrosła o 61 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim do 39 366, co stanowi 22 proc. całości w tym okresie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane