Rekordowe zamknięcie europejskiego rynku akcji

opublikowano: 03-11-2021, 18:33

Dobre wyniki kwartalne i poprawa notowań spółek górniczych wywołana wzrostem cen surowców przełożyły się w środę na rekord europejskiego rynku akcji, informuje Reuters.

Paneuropejski indeks Stoxx 600 wzrósł o 0,4 proc. i zakończył sesję rekordową wartością 481,22 pkt. Najmocniej, o 0,9 proc., rósł w środę sektor surowców podstawowych, którego indeks odbił się od miesięcznego dołka. Nastroje na rynku poprawiły wyniki kwartalne spółek. Lufthansa zdrożała o 7 proc po wiadomości o tym, że przewoźnik osiągnął zysk po raz pierwszy od początku pandemii. O ponad 10 proc. rósł kurs Raiffeisen Bank International, którego zysk okazał się wyższy niż oczekiwano dzięki rosnącym przychodom i malejącym rezerwom. Z kolei Vestas, największy na świecie producent turbin wiatrowych taniał o prawie 20 proc. z powodu rozczarowania rynku kwartalnym zyskiem operacyjnym oraz redukcją prognozy zysku rocznego.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Komórka analityczna Reutersa prognozuje, że zysk europejskich spółek sięgnie 102,3 mld EUR i będzie o ponad 57 proc. wyższy w trzecim kwartale niż rok wcześniej. Tydzień temu prognozowała, że wzrost wyniesie 52 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane