Rekordowo droga baryłka podbiła kursy nafciarzy

Tadeusz Stasiuk
30-10-2007, 00:00

Początek tygodnia na amerykańskich giełdach można było uznać za spokojny. Lekko przeważał popyt. Inwestorzy czekali na środową decyzję władz monetarnych w sprawie stóp procentowych. Takie wydarzenie wymusza ostrożność na rynku, co przejawia się w spadku obrotów i braku chęci do podejmowania decyzji.

Podobnie jak w Azji i Europie, uwagę inwestorów w USA przykuwały spółki surowcowe. Rekordowe ceny ropy — przekraczające w Nowym Jorku 93 USD — zachęcały do nabywania akcji spółek paliwowych. Udany dzień mieli akcjonariusze koncernu Exxon Mobil. Cena akcji światowego potentata naftowego rosła momentami o 2 proc.

Jeszcze lepsze humory mieli posiadacze akcji Alcoa, największego na świecie producenta aluminium. Kurs zyskiwał nawet ponad 2,5 proc. Wahały się notowania banku inwestycyjnego Merrill Lynch. Po stracie kwartalnej (najgorszy wynik w historii), spowodowanej zawirowaniem na rynku ryzykownych kredytów hipotecznych, zwolniony został prezes tej instytucji. W sektorze technologicznym drożały papiery Oracle. Informatyczny potentat wycofał ofertę przejęcia BEA Systems.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Rekordowo droga baryłka podbiła kursy nafciarzy