Rekordowo niska rentowność obligacji śmieciowych w USA

opublikowano: 10-11-2020, 06:14

Wzrost popytu na aktywa o wyższym ryzyku, wywołany doniesieniami o szczepionce na COVID-19 oraz zwycięstwie wyborczym Joe Bidena, spowodował spadek rentowności obligacji śmieciowych w USA do rekordowo niskiego poziomu.

Średnia rentowność długu śmieciowego w USA spadła do 4,56 proc. w poniedziałek, pokazał indeks Bloomberg Barclays U.S. obligacji wysokich rentowności amerykańskich spółek. Poprzedni rekord wynosił 4,83 proc. i padł w czerwcu 2014 roku. Średnia rentowność obniżyła się o 45 pkt. bazowych od piątku, najmocniej od 9 kwietnia, kiedy Fed rozszerzył program zakupów obligacji spółek o wybrany dług śmieciowy.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Maklerzy informują, że w Azji średnia cena obligacji dolarowych o wysokiej rentowności i dłuższym terminie wykupu wzrosła o 0,5 centa we wtorek. Oznacza to siódmy z rzędu dzień wzrostu, najdłuższy taki okres od ponad dwóch miesięcy.

- Doniesienia o przełomie w sprawie potencjalnej szczepionki to duży pozytyw dla wszystkich aktywów o wyższym ryzyku. Zwiększa prawdopodobieństwo odbicia globalnej gospodarki w kształcie litery „V” – powiedział Todd Schubert, szef analizy rynku obligacji w Bank of Singapore.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane