Rekordowo niskie poparcie dla Berlusconiego i jego rządu

15-09-2011, 16:39

Rekordowo niski wskaźnik zaufania do premiera Włoch Silvio Berlusconiego - 24 procent - zanotowano w sondażu, którego wyniki przedstawione zostały w czwartek. 64 procent Włochów twierdzi, że mają małe zaufanie do szefa rządu albo nie mają go wcale.

Sondaż przeprowadzony we wtorek przez Instytut IPR Marketing na zlecenie dziennika „La Repubblica” wskazuje, że zaufanie do Berlusconiego spadło ostatnio o dalszych 5 punktów.

Podkreśla się, że bardzo niskie jest też zaufanie do jego rządu. Zaufanie do gabinetu ma 19 procent obywateli. Negatywnie ocenia go zaś 66 procent pytanych.

W analizie tych wyników lewicowy dziennik, niechętny premierowi, odnotowuje stopniowy spadek zaufania do niego, zapoczątkowany w lipcu 2009 roku, gdy po raz pierwszy było ono mniejsze niż 50 procent. Przypomina się, że najwyższym zaufaniem Silvio Berlusconi cieszył się w październiku 2008 roku, a więc kilka miesięcy po sformowaniu swego trzeciego już rządu. Wtedy ufało mu 62 procent Włochów.

Sondaż przeprowadzono w okresie kolejnych kłopotów szefa rządu, gdy na światło dzienne wychodzą dalsze niewygodne dla niego szczegóły rozwiązłych przyjęć organizowanych w jego rezydencji. Prokuratura prowadzi od niedawna śledztwo w sprawie szantażowania premiera przez trzy osoby, między innymi współorganizatora tych zabaw. Według śledczych Berlusconi zapłacił szantażystom za milczenie ponad 800 tysięcy euro. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Rekordowo niskie poparcie dla Berlusconiego i jego rządu